mammografia

Mammografia jest obrazowym badaniem gruczołu piersiowego, które pozwala na wykrycie obecności guzów, torbieli oraz zwłóknień lub mikrozwapnień w piersiach. Jest to badanie radiologiczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Mammografia jest dokładnym badaniem, które pozwala wykryć zmiany nawet o średnicy 3 mm. Powinna być ona wykonywana regularnie u każdej z pań powyżej 40 roku życia. Czym dokładnie jest mammografia? Jakie są wskazania do jej wykonania? Na czym polega takie badanie? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/mammografia-kiedy-kobieta-powinna-wykonac-to-badanie/ 

Mammografia – czym dokładnie jest? 

Mammografia jest to badanie, które umożliwia diagnozę raka piersi oraz wcześniejszą diagnostykę zmian nowotworowych. Na rozwój raka piersi narażone są przede wszystkim panie, u których w rodzinie występował rak piersi. Innymi czynnikami ryzyka jest nosicielstwo mutacji BRCA1 lub BRCA2. Do kolejnych czynników należą: 

  • wczesne wystąpienie miesiączki, 
  • późne wystąpienie menopauzy, 
  • pierwszy poród po 35 roku życia, 
  • wiek powyżej 50 lat, 
  • stosowanie co najmniej 10 lat hormonalnej terapii zastępczej. 

Jakie są wskazania do wykonania mammografii? 

Badanie to powinno być wykonywane regularnie u każdej kobiety która ukończyła 40 rok życia. Powinno być ono powtarzane regularnie co 2 lata. Jeżeli jednak występują jakieś czynniki ryzyka, takie jak któreś z powyższych, wówczas mammografia powinna być wykonywana dokładnie co rok. 

Wskazaniem do występowania mammografii poza postępowaniem profilaktycznym jest pojawienie się objawów takich jak: 

  • zmiana wielkości lub kształtu piersi, 
  • wyczuwalne guzki w strukturze piersi, 
  • ból, obrzęk lub zaczerwienienie piersi, 
  • pojawienie się wycieku z brodawki.

Na czym polega mammografia? 

Mammografia jest badaniem, które polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich piersi. Nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie się do tego procesu. Najlepiej wykonać mammografię w pierwszej fazie cyklu, kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk. W jej przebiegu konieczne jest ściskanie piersi między dwoma płatami. Wykonywane są w sumie cztery zdjęcia – dwa zdjęcia piersi lewej i dwa zdjęcia z piersi prawej. Badanie to trwa zaledwie kilka minut. 

Zobacz też: http://www.portucale.pl/usg-piersi-czym-jest-kiedy-je-wykonac/

[Głosów:5    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here