Sprężyny przemysłowe – czy znasz ich rodzaje, zastosowanie i sposób działania?

0
5069

Niepozorne sprężyny są obecne w naprawdę wielu branżach, które często nawet nie kojarzą się z tym produktem. Można je spotkać nie tylko w układzie zawieszenia samochodu, długopisach, zabawkach czy też zegarkach, ale także w wielu gałęziach branży przemysłowej i w rolnictwie. Sprawdź, co warto wiedzieć o najważniejszych rodzajach sprężyn przemysłowych.

Sprężyny naciskowe

Ten typ sprężyn jest uważany za bardzo uniwersalny, dlatego można się na niego natknąć w wielu sytuacjach. Sprężyny naciskowe ze strony https://eibach.pl/ cieszą się sporą popularnością w branży motoryzacyjnej. Ponadto są obecne w rowerach jako ważny element teleskopów, sięga po nie także branża energetyczna i kolejowa. Co ciekawe, to właśnie tego typu sprężyny są stosowane w długopisach.

Ich działanie polega, jak sama nazwa wskazuje, na wywieraniu nacisku. Jednocześnie istotną cechą jest powrót sprężyny do pierwotnego kształtu. Takie produkty są bardzo wytrzymałe i często mogą poradzić sobie nawet z dość dużymi obciążeniami. W przypadku sprężyn formowanych na zimno są dostępne ponadto modele o różnych średnicach. To z kolei pozwala na znalezienie sprężyn idealnie dopasowanych do potrzeb konkretnego sprzętu.

Sprężyny naciągowe

Ze sprężynami naciągowymi można spotkać się w dosłownie każdej branży. Pojawiają się m.in. w rolnictwie, przemyśle i budownictwie. To właśnie ten typ sprężyn jest obecny w kultowych wersalkach, popularnych trampolinach, wielu zabawkach i przede wszystkim w bramach garażowych. Ponadto jest ważnym elementem branży motoryzacyjnej. Wysokiej jakości sprężyny z oferty firmy Eibach mogą posłużyć przez naprawdę długi okres.

Tak jak działanie sprężyn naciskowych opierało się o spowodowanie nacisku, tak w przypadku sprężyn naciągowych chodzi oczywiście o rozciąganie. Użycie siły powoduje wydłużenie się sprężyny, która następnie jest w stanie powrócić do pierwotnego stanu. Unikatową cechą tego rodzaju produktów jest napięcie wstępne, które pozwala na skrócenie długości sprężyny i którego nie można zmienić.

Sprężyny skrętne

Bardzo wszechstronnym zastosowaniem mogą pochwalić się także sprężyny skrętne. Są obecne praktycznie wszędzie – od żabek do firan i klamerek do wieszania ubrań, przez maszyny rolnicze i przemysłowe, energetykę, budownictwo, przemysł chemiczny i motoryzację, aż po bramy garażowe i elektronikę. W wielu przypadkach przed dopuszczeniem do zamontowania sprężyny skrętnej wymagane jest spełnienie norm i pomyślne przejście testów jakości.

Działanie tego rodzaju sprężyn opiera się na przeniesieniu siły w kierunku zwojów. Sprężyny skrętne mają dwa zadania – mogą być wykorzystywane do wytworzenia momentu obrotowego lub gromadzenia energii skrętnej. Takie produkty działają poprzez ruch obrotowy wokół własnej osi. Firma Eibach przykłada dużo uwagi do wytrzymałości oferowanych sprężyn, co pozwala zapobiec odkształceniom nawet przy oddziaływaniu dość dużych sił.

[Głosów:10    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here