meble do małego mieszkania

W małym mieszkaniu zmieści się ograniczona ilość mebli. Dlatego ich wybór należy traktować bardzo poważnie. Czego szukać? Projektantka Magda Knappe podpowiada na jakie rozwiązania należy zwrócić szczególną uwagę.

W małym mieszkaniu, bez względu na to, jak dobrze przemyśleliśmy funkcjonalność wnętrza, jest niemal pewne, że zetkniemy się z problemem braku miejsca na przechowywanie rzeczy. Dlatego zadaniem architekta wnętrz jest wymyślenie takiego zagospodarowania przestrzennego, aby funkcjonalność mebli zależała od sposobu użytkowania pomieszczenia przez mieszkańców. Jeśli jest to salon z miejscem przeznaczonym do spania, należy zadbać o jego wygodne i szybkie przekształcenie w sypialnię. Na przykład w ścianie można „schować” wysuwany stolik lub kanapę, a także łóżko lub miejsce do pracy. W zależności od potrzeb możesz używać różnych mebli. Innymi słowy, to samo pomieszczenie może mieć różną funkcjonalność.

Wbudowane meble

Jeśli chcemy w 100% wykorzystać przestrzeń mieszkania, lepiej jest zastosować meble w zabudowie wykonane na zamówienie. Na przykład szafę z drzwiami przesuwnymi, które zajmują mniej miejsca należy wykonać w wymiarach dostępnej wnęki wykorzystując przestrzeń od podłogi do sufitu.  Szafę należy wyposażyć w wieszaki na krótkie i długie ubrania, otwarte półki, szuflady do przechowywania, zainstalować lustrzane drzwi, które wizualnie rozszerzają przestrzeń mieszkania.

Meble wielofunkcyjne

Zwróć uwagę na meble wielofunkcyjne. Wybierz pufę do przedpokoju ze schowkiem lub z szufladą – do środka możesz włożyć niezbędne drobiazgi, na przykład gąbki i pastę do butów. Wybierając łóżko do sypialni, wybierz model z pojemnikiem na pościel lub umieść łóżko na podeście i zapewnij sobie dodatkowe miejsce do przechowywania.

Meble wielofunkcyjne są idealną opcją do wygodnego zorganizowania przestrzeni małego mieszkania. W małej kawalerce racjonalne będzie zainstalowanie łóżka w szafie, ukrytego w ścianie. Łóżko rano po prostu unosi się i chowa przed oczami aby nie zajmować miejsca w ciągu dnia.  Nietypowym modelem jest kompaktowa szafa kuchenna, za drzwiami której ukryte jest całe “wyposażenie”, w tym strefa barowa, zlewozmywak, kuchenka mikrofalowa lub inne elementy w zależności od konfiguracji. Na tylnym panelu znajdują się otwory do doprowadzenia wody i prądu.

W salonie-jadalni przydatny okaże się stół, w którym część blatu może podczas obracania się zamienić w małą sofę. Inną opcją jest mała kompaktowa sofa, którą można przekształcić w stół i kilka krzeseł z miękkimi siedzeniami. Łóżka piętrowe do pokoju dziecięcego, które potrafią zmieniać swoje przeznaczenie są dostępne w różnych wariantach. Na przykład po zamknięciu może to być piękna szafa, która za pomocą mechanizmu podnoszącego zamienia się w dwie koje umieszczone jedna nad drugą. Ciekawą opcją jest rozkładana sofa, która zamienia się nie tylko w łóżko, ale w łóżko piętrowe, które wygląda naprawdę niecodziennie. Cennym znaleziskiem dla ergonomii małego mieszkania będzie stolik z mechanizmem przekształcającym, który pozwoli przekształcić mały stolik kawowy w pełnowymiarowy stół jadalny.

Może Cię też zainteresować artykuł “Jak urządzić salon?”

Meble „Air”

Branża meblarska stale się rozwija, producenci tworzą dmuchane meble z materiałów wysokiej jakości, przyjemnych w dotyku. Istnieją dmuchane modele foteli, sof nawet z wbudowanym oświetleniem. W razie potrzeby takie meble można szybko złożyć i zwolnić powierzchnię mieszkania.

Krzesła i inne siedziska

Oczywistą zaletą krzeseł składanych jest to, że po złożeniu można je zawiesić na ścianie lub ustawić w stos, a w razie potrzeby można je łatwo rozłożyć i przekształcić w mebel, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Otomana jest bardzo ciekawym i funkcjonalnym meblem, który jest znakomitym odpowiednikiem krzesła czy fotela, ale jednocześnie pozostaje mobilny, kompaktowy i lekki. Dzięki niewielkim rozmiarom otomanę można łatwo wyjąć nawet pod małym stolikiem kawowym. Może służyć jako podnóżek dla tych, którzy lubią wygodnie wyciągać się na sofie lub fotelu, służyć jako stolik nocny lub stać się ozdobą wnętrza.

Meble mobilne

Meble na kółkach mają oczywistą przewagę mobilności w porównaniu ze zwykłymi meblami i jednocześnie prezentują się bardzo elegancko we wnętrzu. Jednak taka łatwość poruszania się w małym mieszkaniu będzie znaczącym plusem. Może to być stół na kółkach, fotel lub krzesło, mobilny stojak. W małej kuchni przyda się wysuwana mobilna wyspa kuchenna. Do przechowywania ubrań – mobilne wieszaki podłogowe.

Meble przesuwne

Meble przesuwne to kompaktowość i funkcjonalność w jednym kawałku. Na przykład rozkładana sofa z miejscem na koce lub poduszki lub stolik kawowy z przesuwanym blatem, który można przekształcić w pełnowymiarowy stół jadalny.

Kompaktowe meble

Producenci opracowują również specjalne zestawy mebli, które są idealne do małych mieszkań. Na przykład stół i cztery taborety, których wysokość pozwala na pełne wysunięcie ich pod blat.

Wybór jak widać jest naprawdę bogaty nie bój się eksperymentować i szukać nowoczesnych praktycznych rozwiązań do małego mieszkania.

W małym mieszkaniu niezmiernie ważne są prawidłowe pomiary z tego artykułu dowiesz się jak obliczyć metry kwadratowe swojego mieszkania.

[Głosów:9    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here