Jaki wybrać pierwszy rowerek biegowy dla dziecka

Zachęcanie dzieci do uczenia się jazdy na rowerze nie jest czymś, z czym powinniśmy się szczególnie wstrzymywać. Właśnie z uwagi na ten fakt coraz częściej proponuje się rowerek biegowy, czyli rozwiązanie pozwalające na rozpoczęcie sportowej przygody nawet maluchom. Warto jednak przekonać się, jaki model najlepiej sprawdzi się w przypadku naszych dzieci.

Czym jest rowerek biegowy?

Jak wskazuje na to już sama nazwa, rowerek biegowy pozwala na poruszanie się techniką pośpiesznego chodzenia, nie zaś faktycznej jazdy na rowerze. Nie należy jednak utożsamiać tego ze zwykłym bieganiem. Największą zaletą rowerku biegowego jest to, że dziecko przybiera na nim taką samą postawę, jak ta, którą ma podczas faktycznej jazdy na rowerze. Jest to więc bardzo dobry sposób na wprowadzenie dziecka w przyjmowanie postawy, która przyda się podczas późniejszej nauki jazdy na rowerze. Co więcej, ten typ rowerka wymaga od dziecka utrzymania równowagi, jeśli np. nabierze rozpędu i podniesie obie nogi. Najprościej mówiąc – jest to rower bez napędu (łańcucha, korby itp.).

W jakim wieku wybrać pierwszy rowerek biegowy?

Wielu rodziców się zastanawia, w jakim okresie życia naszego dziecka warto postawić na tego typu pojazd. Przede wszystkim rowerek biegowy sprawdzi się dla dzieci, które ukończyły już drugi rok życia. Górną granicę wiekową ustala się mniej więcej na od 4 do 5 lat, choć tu wiele zależy od konkretnego dziecka. Wyższe dzieci lub takie, które mają bardzo rozwinięte zdolności motoryczne, już wcześniej mogą przejść na rower z normalnym łańcuchem i napędem.

Model z hamulcem czy bez?

Jednym z ważnych elementów wyposażenia, jakie powinien mieć każdy rowerek biegowy, jest hamulec. Zazwyczaj stawia się tutaj na tylny hamulec, a jego obecność oswaja pociechę z korzystaniem z tym środkiem bezpieczeństwa. Oczywiście nie musimy koniecznie stawiać na obecność hamulca, ponieważ dziecko z powodzeniem może hamować butami. To jednak przyśpieszy zużycie obuwia. Hamulec w rowerku biegowym przyda się, jeśli planujemy zabierać dziecko na zjazdy po stromych ulicach.

Na co zwrócić uwagę?

Dokonując zakupy pojazdu dla dziecka, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wszystkie jego elementu odpowiadały naszemu dziecku. Na co warto zwrócić uwagę? Po pierwsze jest to niski przekrok, dzięki któremu nawet dwuletnie dziecko da rade usiąść na rowerku. Kolejną sprawą jest regulacja siodełka – rowerek biegowy nie jest zakupem na jeden sezon. Dlatego też warto uwzględnić, że dzieci bardzo szybko rosną, więc dobrze mieć taki rowerek, w którym dopasujemy siodełko do naszej pociechy. Podnóżki są nieobowiązkowe, jednak przydatne przy nauce jazdy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here