Nicholas Sparks

Jednym z najbardziej znanych współczesnych pisarzy romansów jest niewątpliwie Nicholas Sparks. Po jego książki sięga wielu czytelników. Popularny jest zarówno wśród młodzieży, jak i nieco starszych odbiorców. No ale kim właściwie jest ten autor? Co warto o nim wiedzieć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kim jest Nicholas Sparks?

Nicholas Sparks (https://matfel.pl/tra-pol-227150-Nicholas-Sparks.html) urodził się w 1965 roku w Omaha, czyli największym mieście amerykańskiego stanu Nebraska. Do ósmego roku życia jego rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania. Rezydowali między innymi w Minnesocie, Los Angeles, a także w Grand Island w Nebrasce. Ostatecznie trafili do Fair Oaks w Kalifornii, gdzie Nicholas Sparks mieszkał aż do osiągnięcia dorosłości. Ojciec pisarza był profesorem, a mama zajmowała się domem, a potem pracowała jako asystentka optyka. Prawdopodobnie Nicholas Sparks już od najmłodszych lat wiedział, że chce zostać pisarzem. Swoją pierwszą powieść napisał tuż po liceum, ale nigdy nie została ona opublikowana. Ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku rachunkowości, ale wiedział, że to nie w tym zawodzie widzi swoje przeznaczenie.

Pierwsze kroki do pisarskiej kariery

Tuż po studiach Nicholas Sparks ożenił się i wraz z żoną zamieszkał w Sacramento w Kalifonii. Wtedy po raz drugi spróbował swoich sił  w pisarstwie. Jego powieść nie zainteresowała jednak wydawców. Nieco załamany odniesioną porażką na pewien czas znów odstawił pisanie. Podejmował się różnych, dorywczych prac, w tym oceniał stan nieruchomości albo sprzedawał różne rzeczy jako przedstawiciel handlowy lub raczej akwizytor. W 1990 roku wreszcie udało mu się wydać pierwszą książkę. Napisał ją we współpracy z Billym Millsem, czyli złotym medalistą olimpijskim. Nie osiągnęła ona jednak żadnego, spektakularnego sukcesu. Sprzedano ją w zaledwie 50 tysiącach egzemplarzy, co w warunkach amerykańskich nie było oszałamiającym wynikiem. Pewien zwrot akcji nastąpił natomiast w 1992 roku, kiedy Nicholas Sparks przeniósł się z Sacramento do Karoliny Północnej i napisał „Pamiętnik”.

Droga do sławy

„Pamiętnik” zyskał ogromne uznanie wśród czytelników i wreszcie Nicholas Sparks mógł na dobre zająć się pisaniem. Jego kolejne powieści, w tym „List w butelce”, „Jesienna miłość”, „Na ratunek”, „Na zakręcie” oraz „Noce w Rodanthe” również okazały się bardzo poczytne. Dzisiaj Nicholas Sparks jest znanym pisarzem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Kilkanaście jego powieści zostało nawet zekranizowanych. Najbardziej znaną filmową adaptacją jest z pewnością „Pamiętnik” z Ryanem Goslingiem i Rachel McAdams w rolach głównych, a także  „Ostatnia piosenka” z niezapomnianymi Miley Cyrus i Liamem Hemsworthem w obsadzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here