jak złożyć wypowiedzenie

Każda umowa, którą zawiera się przed rozpoczęciem pracy, ma zapisane szczególne zasady. Aby móc prawidłowo funkcjonować w firmie oraz znać swoje prawa i obowiązki, koniecznym jest przeczytanie takiej umowy przed jej podpisaniem. Kiedy się takiej umowy nie przeczyta, może wyniknąć z tego spora ilość nieprzyjemności.

Niestety zdarza się, że pracowniki wykłócają się odnośnie rzeczy, które rzekomo im się należą. Następnie pojawia się ktoś, kto pokazuje wyraźnie na umowie informacje, że nie mają racji. Na pewno relacje w firmie są wtedy bardzo zaognione i ciężko powrócić do stanu pierwotnej przyjaźni i spokoju.

W każdej pracy przychodzi taki moment, kiedy chce się coś po prostu zmienić i należy tę obecną pracę porzucić. Zależnie od umowy, którą się podpisało czy to była umowa o pracę, umowa zlecenie lub umowa o dzieło, składa się wcześniej wypowiedzenie umowy bądź nie. Umowa o dzieło nie wymaga składania takiego wypowiedzenia. Jeżeli chodzi o umowę zlecenie, zdania są podzielone.

Niektórzy twierdzą, że zapisany punkt o okresie wypowiedzeniowy jest fikcją, bo w czasie, na przykład dwóch tygodni wypowiedzenia, pracownik, jako, że jest na umowie zlecenie, czyli wykonuje zlecenie, może w tym czasie odmówić wykonywania pracy. Umowa zlecenie pozwala każdej osobie na posiadanie równocześnie o pracę, więc dla nikogo nie stanowi to raczej większego problemu.
Jednak przy umowie o pracę, jest wymagane aby pracownik, który chce z niej odejść takie wypowiedzenie złożył. Tutaj jak złożyć wypowiedzenie, zależy głównie od struktury danej firmy. Na pewno w każdej z firm wymagane jest pisemne złożenie wypowiedzenia, które zawierać musi dane pracownika oraz pracodawcy.

Następnie należy uwzględnić datę wypowiedzenia umowy oraz zgodnie z umową podać czas takiego wypowiedzenia. Kiedy to wszystko będzie gotowe, obowiązkowo należy złożyć własnoręczny podpis i oddać takie wypowiedzenie w odpowiednie miejsce. Należy posiadać jego kopię, bo osoba, która je przyjmuje musi podpisać dwukrotnie odbiór pisma.

podpis na wypowiedzeniu

W małych firmach zazwyczaj takie sprawy są załatwiane bardzo bezpośrednio, czyli nawet czasami wcześniej słownie z pracodawcą. W większych firmach jest wyznaczony do tego dział, który zajmuje się zarządzaniem firmą, ten dział również zajmował się rekrutacją pracowników, więc każdy wcześniej miał z nim styczność. To właśnie tam zanosi się takie wypowiedzenie o ile właśnie struktura firmy na to zezwala.

Po zaniesionym wypowiedzeniu zazwyczaj obowiązki się nie zmieniają i praca do końca przebiega tak samo. Zaplanowane przez pracodawcę doszkolenia umiejętności w kierunku pracownika są często odwoływane, bo nie są one opłacalne na rzecz pracodawcy. Niestety często osoby, które opuszczają firmę nie zachowują się odpowiednio w stosunku do swojego pracodawcy i nadużywają swoich praw. Mimo, że są w pełni zdrów, często płacąc za to znajomemu lekarzowi, przynoszą do pracy dodatkowo zwolnienie lekarskie, które często na czas wypowiedzenia umowy pozwala im na prawie darmowy urlop w domu.

Wiadomo, że w ten sposób postępuje bardzo dużo pracowników, którzy odczuwają w jakiś sposób przemęczenie, albo zwyczajnie mają dosyć swojego obecnego stanowiska, dlatego też z niego rezygnują. Jak najbardziej nie powinno się takiego zachowania praktykować ani na nie przyzwalać. Jeżeli zgłosi się do odpowiedniej instytucji podejrzenie o nadużywaniu pewnych praw pracownika, taka instytucja może to zweryfikować.

Jeżeli okaże się, że przypuszczenia były prawdą, to daną osobę mogą spotkać przykre następstwa, które z czasem mogą doprowadzić do problemów ze znalezieniem przyszłej pracy. Dlatego bardzo ważne jest aby wzajemnie uświadamiać współpracowników i pracowników o tym, że taki czyn nie jest sprawiedliwy i miły dla żadnej ze stron.

wypowiedzenie

Podsumowując, podczas wypowiadania umowy o pracę, należy ze szczególną uwagą złożyć je w odpowiednim czasie i w odpowiednie miejsce. Ważnym elementem jest też nie nadużywana swoich praw jaki jest zwolnienie lekarskie, które zazwyczaj się składa podczas okresu wypowiedzeniowego z firmy. Jest to zachowanie bardzo podejrzane i często zgłaszane, bowiem firma traci w ten sposób ogromne pieniądze, które mogłaby zatrudnić na szkolenie nowego pracownika, na rzecz tego, który odchodzi.

Wypowiedzenie należy też podać w dwóch egzemplarzach, gdzie na każdym musi podpisać się osoba składająca wypowiedzenie oraz ta, która je odbiera. Jest to bardzo ważny dokument w sprawie danej pracy, dlatego nie można lekceważyć tej czynności. Jeżeli taki dokument zaginie, nie ma jak udowodnić, że kiedykolwiek był składany jak tylko taką kopią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here