wątroba

Wątroba to bardzo ważny narząd. O jego roli decydują nie tylko rozmiary, ale i zadania, z jakimi musi się on zmierzyć każdego dnia. To wątroba oczyszcza nasz organizm ze szkodliwych toksyn, pełniąc rolę naturalnego filtra. Od jego sprawnej pracy zależy ogólny stan naszego zdrowia, to dzięki wątrobie inne narządy nie są narażone na kontakt z groźnymi toksynami. Niestety, wątroba każdego dnia narażona jest na kontakt z wieloma niebezpiecznymi substancjami, co prowadzi do poważnego zanieczyszczenia tego narządu, a w konsekwencji – do poważnych problemów związanych z jego funkcjonowaniem.

Jak zadbać o wątrobę?

Co można zrobić, by chronić ją przed groźnymi schorzeniami?
Nie brak chorób, które są poważnym zagrożeniem dla tego narządu. Żółtaczka, stłuszczenie wątroby czy choroby nowotworowe – oto wielkie wyzwania dla lekarzy. Niestety, większość chorób tego narządu objawia się dość późno. Pacjenci zazwyczaj zaczynają zgłaszać się do hepatologa dopiero w chwili, jak boli wątroba. To późno, gdyż narząd ten zazwyczaj nie boli.

Dolegliwości, takie jak kłucie pod prawym żebrem, związane są nie tyle z bólem wątroby, co ze znacznym powiększeniem się tego narządu i naciskiem wątroby na narządy z nią sąsiadujące. Warto zatem zwracać uwagę na wcześniejsze objawy, mogące świadczyć o początkach problemów z tym narządem. Są to takie dolegliwości, jak osłabienie, problemy związane z trawieniem oraz problemy związane ze skórą. Dodatkowo chora wątroba może objawiać się utratą apetytu oraz stanami gorączkowymi.

ból brzucha

Jakie choroby wątroby zagrażają nam najczęściej?

Jest ich sporo, przy czym wiele z nich ma swe przyczyny w nieprawidłowej diecie lub w niezdrowym stylu życia. Tak jest m.in. w przypadku stłuszczenia wątroby oraz przy marskości tego narządu. Nie brak jednak i innych schorzeń, na które nie mamy większego wpływy. Dość częstą przypadłością są torbiele wątroby, które objawiają się nudnościami oraz bólem, atakującym prawą część nadbrzusza.

Takiego bólu wątroby nie można ignorować, a szybka wizyta u lekarza jest tu sprawą bardzo ważną. Innym problemem, który pojawia się dość często, jest zakrzepica żył wątrobowych. W takim przypadku najbardziej charakterystycznymi symptomami stają się problemy związane z powiększeniem wątroby oraz powiększenie śledziony.

Jak radzić sobie z bólem wątroby?

Po pierwsze – warto zadbać o ten narząd i zminimalizować ryzyko pojawienia się większych problemów związanych z jego funkcjonowaniem. Pomoże tu zdrowa, lekka dieta oraz unikanie używek, takich jak papierosy czy alkohol. Warto też pamiętać, że wątroba jest narządem wyjątkowym, który posiada niezwykłą zdolność regeneracji. By wspomóc ten proces, nie trzeba wiele. Nie brak przecież ziół i produktów spożywczych, które na ten narząd mają zbawienny wpływ.

A jak poprawić swój stan w chwili, gdy boli wątroba? I z tym problemem można walczyć na wiele sposobów. Warto przede wszystkim unikać takich sytuacji,jak zjadanie zbyt tłustych posiłków oraz przejadanie się. Są to często popełniane błędy, które mogą doprowadzić do poważnych problemów związanych z funkcjonowaniem wątroby. Warto też korzystać z mocy ziół, dzięki którym można w naturalny sposób poprawić trawienie i przyspieszyć ilość wydzielanej żółci. Przed bólami wątroby mogą nas też chronić przyprawy. Jeśli zamiast soli zaczniemy wykorzystywać takie zioła przyprawowe, jak kminek, mięta, oregano lub majeranek, nasza wątroba otrzyma cenne wsparcie.

jak boli wątroba

Ze względu na wątrobę warto jednocześnie unikać takich dodatków smakowych, jak ostra papryka, musztarda, pieprz lub curry. Ostrożność zalecana jest też w przypadku czosnku. Przyprawa ta jest wprawdzie cennym wsparciem dla naszego organizmu oraz jednym z najwspanialszych antybiotyków stworzonych przez naturę, jednak jego nadmiar może przyczynić się do podrażnienia wątroby. W walce z bólami wątroby pomocna będzie też lekka dieta. Im mniej tłuszczów pochodzenia zwierzęcego będzie się w niej pojawiać, tym lepiej.

Pamiętajmy też, że w żadnym przypadku nie możemy ignorować takich problemów, jak ból wątroby. Może być to chwilowa dolegliwość, może być to jednak objaw poważniejszej choroby. Im wcześniej wybierzemy się do lekarza i wykonamy odpowiednie badania, tym lepiej dla nas. W przypadku chorób wątroby postawienie w porę odpowiedniej diagnozy jest sprawą bardzo ważną. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie problemu może uchronić nas przed dalszymi kłopotami ze zdrowiem oraz dać nam szansę na wyleczenie wątroby. To bardzo ważny narząd, od którego sprawnej pracy zależy nasze dobre samopoczucie oraz ogólny stan naszego zdrowia.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here