To właśnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Osoby, które rezygnują z jedzenia tego porannego dania, zazwyczaj są bardziej skłonne do poddawania się późniejszym pokusom. W godzinach popołudniowych zaczynają odczuwać silny głód i zamiast zjeść wtedy coś pełnowartościowego, sięgają po rzeczy, które szybko mogłyby go zaspokoić. Raczą swój apetyt przetworzonymi daniami – hamburgerami, frytkami i hot dogami, które można dostać na każdej stacji benzynowej i w przydrożnych barach.
Zapychają się kompletnie bezwartościowymi słodyczami, ponieważ spadek poziomu glukozy we krwi wzmaga ochotę na cukier, którą trudno później powstrzymać. A wystarczyłoby po prostu codziennie jeść porządne i obfite śniadanie, aby trzymać swoją dietę w ryzach, móc zrzucać zbędne kilogramy i czuć się świetnie, unikając nagłego spadku energii. Poranne posiłki należy celebrować.
Warto nawet wstawać te kilkanaście minut wcześniej, aby przygotować dla siebie coś wyjątkowego – smacznego i jednocześnie zdrowego. Nie muszą to być wcale skomplikowane posiłki. Czasem zwykły jogurt z dodatkami zapewni już człowiekowi solidny zastrzyk energii. A jak zrobić jogurt na śniadanie? Czym mogą go zastąpić osoby, które niekoniecznie przepadają za nabiałem lub ze względu na swoje nietolerancje nie mogą go spożywać?
Każdy człowiek może czuć się świetnie po zupełnie innym śniadaniu. Osoby, które do tej pory w godzinach porannych jadały wyłącznie dania bogate w węglowodany (np. owsianki lub zwykłe płatki śniadaniowe) i już po jednej godzinie od posiłku czuły się głodne, mogą przestawić się na posiłki białkowo-tłuszczowe. Według najnowszych badań znacznie lepiej nasycają one apetyt. Zaspokajają głód na długi czas, dzięki czemu po takim posiłku człowiek aż do późnych godzin popołudniowych nie odczuwa żadnego apetytu.
Białko w połączeniu z tłuszczem ma też tą zaletę, że delikatnie podnosi poziom glukozy we krwi, zapobiegając nagłym skokom cukru. A jak wygląda przykładowy posiłek tego rodzaju? Może nim być na przykład jajecznica. Kobieta o wadze sześćdziesięciu kilogramów powinna przygotować ją z trzech jajek. Dodatek tłuszczu zapewnią natomiast plasterki usmażonego boczku lub pokrojone w kosteczkę kabanosy.
Wytopiony z nich tłuszcz można wykorzystać do usmażenia jajek, aby nie dodawać do nich kolejnej porcji oleju czy masła. Oczywiście nawet w takim śniadaniu nie może zabraknąć warzyw. Do jajecznicy można dorzucić świeże pokrojone pomidory albo po prostu ułożyć je obok na talerzu, zastępując nimi pieczywo. Bo w takich posiłkach chodzi o to, by nie zawierały one niemalże żadnych węglowodanów.
Osoby, które mają zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, nie mogą jednak korzystać z wartościowego białka znajdującego się w jajkach. Muszą je zastąpić czymś innym – chociażby artykułami nabiałowymi. Świetnym wyborem będzie po prostu zwykły jogurt. A jak zrobić jogurt na tyle kaloryczny, by zastąpił on klasyczne śniadanie? Warto go połączyć chociażby z płatkami owsianymi. Jest to propozycja na szybkie śniadanie, które można przygotować nawet dzień wcześniej. Wystarczy wieczorem umieścić w misce ok. 50 gramów płatków owsianych i zalać je wrzątkiem.
Można także dodać do nich kilka łyżek otrębów pszennych, które zawierają spore ilości błonnika pokarmowego, fantastycznie zaspokajającego apetyt. Rankiem, gdy płatki owsiane będą już nasiąknięte całą wodą, należy dodać do nich całe opakowanie naturalnego jogurtu.
W roli substancji słodzącej świetnie sprawdzi się wartościowy miód bądź brązowy cukier. Aby owsianka była jeszcze smaczniejsza, można umieścić w niej pokrojone świeże lub suszone owoce, kawałeczki orzechów, nasiona lub kilka łyżeczek dżemu. Taki posiłek spokojnie można zapakować do plastikowego pudełka i zabrać ze sobą do szkoły lub pracy.
Ostatnia propozycja łączy w sobie dwa poprzednie przepisy. Będzie nią białkowy omlet – przygotowany z płatków i jajek. Podobnie jak w przypadku owsianki płatki owsiane należy zalać poprzedniego dnia. Rankiem wystarczy wbić do nich dwa jajka (można je wcześniej roztrzepać, aby omlet był bardziej puszysty) i dodać łyżkę mąki (najlepsza będzie ta żytnia).
Omlet ma być słodki, dlatego trzeba też czymś go jeszcze posłodzić i później wsypać do masy odrobinę proszku do pieczenia i np. szczyptę cynamonu bądź łyżeczkę kakao. Takie ciasto należy wylać na rozgrzaną patelnię z rozpuszczonym tłuszczem i smażyć pod przykryciem z obu stron przez około pięć minut. Omlet, podobnie jak samą owsiankę, można włożyć do pojemnika i zabrać ze sobą np. na uczelnię.