High hat

Perkusje to instrumenty muzyczne, które kojarzą się z ciężkim brzmieniem. Za dźwięk odpowiada zespół instrumentów, które połączone są ze sobą za pomocą statywów i ram. Klasyczne perkusje składają się z bębnów o różnej wielkości oraz z talerzy. W instrumenty uderza się za pomocą specjalnych pałeczek, które są obowiązkowym elementem perkusji i wyposażeniem muzyka. Jednym z instrumentów, który powinien znaleźć się w perkusjach, jest high hat.

Czym jest hi-hat?

Talerze odpowiadają za rytmiczne brzmienia w perkusjach. Przez muzyków używane są do odmierzania czasu muzycznego. Talerze umieszczone są na specjalnych statywach, które nazywa się brake machine. Statyw zapewnia dużą stabilność bez powodowania zakłóceń dla uzyskiwanego dźwięku. High hat to w zasadzie dwa talerze, które są umieszczone względem siebie w odpowiedniej odległości i pod właściwym kątem. To bardzo istotna zasada, która odpowiada za czystość i za jakość dźwięku. Dolny element jest nieruchomy w przeciwieństwie do drugiego, górnego elementu. High hat to niezbędny instrument muzyczny w każdym zespole. Różne rodzaje talerzy odpowiadają za nieco inne brzmienie uzyskanego dźwięku. Liczy się tutaj nie tylko wielkość talerza, ale też jego budowa oraz faktura i materiał, z którego został on wykonany.

Jak grać na hi-hatach?

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie dźwięku na instrumentach zwanych hi-hat. Związane jest to ze sposobem grania, z mocą uderzenia pałeczek o talerz, ale też z kątem nachylenia talerzy i z pracy stopy muzyka. Rodzaj instrumentu i jego budowa jest odmienna dla różnych gatunków muzyki. Z tego względu kapele rockowe lub metalowe używają innych hi-hatów niż muzycy jazzowi. Dla uzyskania wyraźnych dźwięków używa się raczej cieńszych talerzy. Grubsze produkty to domena zespołów kojarzonych z metalem lub rockiem.

Różne rodzaje high-hat – na czym polega różnica między nimi?

Instrumenty muzyczne różnią się między sobą nie tylko grubością, ale też materiałem, z którego zostały wykonane oraz technologiami, których używają ich producenci. Niektóre mogą wydawać odmienne dźwięki, co jest związane głównie z ich budową. Przykładem są pofalowane talerze high-hat, które dają bardzo oryginalne i niezmiernie czyste dźwięki, właśnie dzięki swojej unikalnej strukturze. Niepolerowane blachy ze stopu brązu są bardzo znane ze swojego surowego brzmienia. Talerze perkusyjne z otworami mają szerokie zastosowanie w świecie muzyki. Ten rodzaj hi-hatów jest doceniany również w świecie hip-hopu oraz w muzyce elektronicznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here