Podczas intensywnego wysiłku fizycznego uzupełnianie utraconej przez ćwiczącego energii jest kwestią pierwszorzędną. Pomagają w tym różnorakie suplementy diety, wśród których niezwykle istotna rolę pełnią batony energetyczne. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Batony energetyczne – w jakim celu są stosowane?
W czasie wysiłku fizycznego dochodzi do spalania zmagazynowanego w mięśniach glikogenu – podstawowego źródła energii. Intensywne ćwiczenia fizyczne mogą w wielu wypadkach doprowadzić do sytuacji, w której konieczne będzie dostarczenie do organizmu sporej ilości węglowodanów w krótkim czasie, tak, aby uzupełnić poniesione wydatki energetyczne. Natomiast po zakończonym treningu warto zadbać o spożycie odpowiedniej ilości białka – podstawowego budulca mięśni. Brak tych składników w diecie może skutkować przykrymi konsekwencjami, ze spalaniem tak potrzebnej nam masy mięśniowej włącznie.
Tradycyjne posiłki bywają zbyt ciężkie do szybkiego przygotowania dla wielu osób uprawiających sport. Rozwiązaniem mogą być batony energetyczne, które łatwo zabrać ze sobą na trening na siłowni, wycieczkę rowerową czy też na górską wędrówkę. Optymalna dawka węglowodanów, zawarta w nich, pozwala przy tym na łatwe uzupełnienie wydatków energetycznych organizmu. Wiele z nich zawiera również inne substancje, których utrata w trakcie treningi może mieć niekorzystne efekty dla naszego zdrowia i kondycji.
Co zawierają batony energetyczne?
Jako że podstawowa funkcja batonów energetycznych jest uzupełnianie ubytków w organizmie cukrów i ich pochodnych, ich podstawowym składnikiem są najczęściej glukoza i fruktoza. Składniki te pomagają w szybkiej odbudowie zapasów glikogenu i umożliwia kontynuację wysiłku fizycznego.
Batony energetyczne są również często źródłem innych składników pokarmowych, traconych w trakcie treningów. Przykładem może być sód, wydalany w czasie ćwiczeń lub pracy fizycznej wraz z potem. Jego uzupełnienie może znacząco zwiększyć naszą odporność na długotrwały wysiłek oraz zapobiec niekorzystnym dla nas skutkom jego niedoboru.
Jeżeli baton energetyczny ma być spożyty po treningu lub wysiłku – warto sięgnąć po taki, w którego składzie znajdzie się białko. Podstawowy budulec naszej masy mięśniowej powinien być regularnie uzupełniany w krótkim czasie po zakończeniu aktywności fizycznej. Umożliwia to szybką regenerację włókien mięśniowych, a przez to odbudową oraz – przy fachowo prowadzonych ćwiczeniach – rozbudowę muskulatury. Batony zawierające sporą ilość protein stanowią najlepszy wybór w sytuacji, gdy użycie innych źródeł białka nie jest możliwe.