Czy warto zainwestować w rekuperację

Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i zastanawiasz się nad tym, czy montaż rekuperacji to dobra inwestycja? Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy zalety systemów rekuperacji.

W ostatnich latach dużo mówiło się o potrzebie budowania oszczędnych w ogrzewaniu domów. Na skutek zawirowań na rynkach paliw aktualny sezon grzewczych okazał się trudny i stresujący dla wielu właścicieli domów. Problemem okazały się nawet nie same ceny węgla czy drewna, ale już nawet dostępność tych surowców. Nic zatem dziwnego, że szukamy najróżniejszych sposobów, które pozwoliłyby chociaż trochę obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Jednym z bardzo skutecznych sposobów na oszczędne ogrzewanie jest rekuperacja. Chociaż nie wchodzi ona w skład jako takiego systemu grzewczego, to jednak ma na jego pracę ogromny wpływ.

Rekuperacja, a ogrzewanie

Rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej. Cała instalacja odpowiada za cyrkulację powietrza w budynku. Ruch powietrza jest wymuszany przez solidne wentylatory, które sprawiają, że powietrze przemieszcza się zainstalowanymi kanałami wentylacyjnymi. Poprzez odpowiednie otwory powietrze dostaje się do każdego pomieszczenia w budynku. Wentylacja potencjalnie jest tym systemem, który generuje największe straty energii cieplnej. Wraz z usuwanym z budynku powietrzem tracona jest bezpowrotnie energia cieplna, która jest w nim zmagazynowana. Rekuperatory są to urządzenia, które pozwalają odzyskiwać taką energię. Jak zauważają specjaliści z firmy Rekuperatory ASK z Krakowa, dzięki sprawnie funkcjonującym rekuperatorom możliwe jest znaczące ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Odzyskiwana energia cieplna wykorzystywana jest do wstępnego podgrzewania chłodnego powietrza napływającego do budynku. To właśnie dlatego instalacja grzewcza ma dużo mniej pracy do wykonania. Oczywiście bezpośrednio przekłada się to na ilość spalanego paliwa w urządzeniu grzewczym.

Rekuperacja – krystalicznie czyste powietrze

Systemy rekuperacji dodatkowo wyposaża się w efektywne filtry oczyszczające powietrze. Dzięki temu w całym domu można oddychać powietrzem wolnym od wszelkich zanieczyszczeń. Filtry oczyszczają powietrze z nawet najmniejszych pyłów zawieszonych, pyłków roślin, roztoczy, itp. Skutki wykorzystywania rekuperacji szybko odczuwają osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego. Alergie wziewne czy astma nie dają się już tak we znaki. W zasadzie nawet jeśli ktoś nie odczuwa negatywnych objawów związanych z zanieczyszczony powietrzem, warto wiedzieć, że ma ono tak naprawdę wpływ na każdego. Na przykład wielkomiejski smog może sprawić, że drobiny pyłów poprzez układ oddechowy przedostają się do krwi, a ta transportuje je do wszystkich narządów. Na skutek tego, z czasem mogą pojawić się poważne choroby, których źródła powstania trudno będzie zdiagnozować.

Istotną zaletą rekuperacji jest możliwość redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem. Wielu inwestorów przekonało się, że poniesione nakłady finansowe dość szybko zwracają się z uwagi na oszczędności na ogrzewaniu. Zwrot z inwestycji w rekuperację jest tym bardziej szybszy, gdy mamy do czynienia z wysokimi cenami opału, tak jak ma to miejsce tej zimy.

Opracowane przy współpracy z serwisem ogrzany.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here