Bezpieczny montaż daszka szklanego

0
122

Daszek zewnętrzny jest osłoną, która montowana jest nad drzwiami wejściowymi. Zastosowanie tego typu konstrukcji ma wiele zalet, jednak trzeba zachować czujność, żeby spełnić wszystkie wymogi budowlane. Jakie przepisy dotyczą montażu daszków szklanych?

Zalety montażu szklanego daszka

Zadaszenie zapewnia ochronę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych na drzwi. Do tego typu szkodliwego oddziaływania można zaliczyć silne promieniowanie słoneczne, deszcz, śnieg, grad lub silny wiatr. Nadmierna ilość promieni słonecznych lub wilgoć niszczą drzwi zewnętrzne. Dzięki zadaszeniom wejściowym osoba wchodząca lub wychodząca z pomieszczenia ma komfort schowania lub wyciągnięcia parasola w deszczową pogodę. Daszki zewnętrzne produkowane są z bardzo różnorodnych surowców. Ostatnio coraz częściej stosuje się subtelnie prezentujące się zadaszenia w formie szkła połączonego ze stalą. Tego typu daszki szklane wrocław idealnie komponują się z wieloma bardziej i mniej nowoczesnymi konstrukcjami. Dzięki temu są one często wykorzystywanym rozwiązaniem w budynkach biurowych, usługowych, publicznych, ale także w domkach jednorodzinnych i na nowo powstałych osiedlach. Jak więc prawidłowo dopasować rodzaj, wielkość i kształt daszku do budynku?

Właściwy projekt szklanego zadaszenia

Projektant lub wykonawca , w zależności od lokalizacji budynku, jego charakterystyki, ogólnego wyglądu, a także potrzeb użytkowników, zaproponuje wielkość daszku oraz kąt jego spadu i sposób montażu. Tego typu zadaszenia muszą zapewnić nie tylko ochronę przed czynnikami zewnętrznymi ale konieczne jest także, żeby konstrukcyjnie były przystosowane do utrzymania siły ciężaru zbierającego się na nim na przykład ciężkiego śniegu oraz żeby wytrzymały silny wiatr. Mocowania powinny być odporne na powstawanie korozji, co znacząco przedłuży lata użytkowania osłony drzwi wejściowych.

Przepisy budowlane a konstrukcja szklana

Surowce używane do przeszklonych zadaszeń muszą mieścić się w normach unijnych. Osoba, która posiada uprawnienia budowlane jest odpowiedzialna za wykonanie dodatkowych obliczeń wytrzymałościowych. Dzięki tego typu obliczeniom daszek szklany będzie prawidłowo zastosowany i zamontowany. Do produkcji tego rodzaju przeszkleń konieczne jest zastosowanie szkła laminowanego i hartowanego. Tego typu szkło wyróżnia się dużą odpornością na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Co więcej konstrukcja z hartowanego i laminowanego szkła jest o tyle bezpieczna, że nawet gdyby doszło do zniszczenia lub pęknięcia, to tafla nie rozpadnie się na drobne, niebezpieczne kawałki. Oprócz wysokiej jakości i grubości szkła, osoba odpowiedzialna za odbiór budynku musi znać się na wszystkich zapisach znajdujących się między innymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Określone tam są na przykład szczegóły dotyczące minimalnej szerokości, miejsca instalacji oraz sposobu montażu osłony jaką jest daszek zewnętrzny, szklany.

Szklany daszek zewnętrzny jest nie tylko uzupełnieniem konstrukcji budynku, ale praktycznym elementem ułatwiającym wchodzenie i wychodzenie z budynku. Dzięki zastosowaniu ochrony przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, nawet drzwi zewnętrzne będą dłużej wyglądać w niezniszczonym stanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here