Architektura mieszkaniowa w stylu loftowym

Zastanawiasz się nad zakupem mebli industrialnych do swojego mieszkania? Serdecznie zapraszamy do zainteresowania się ofertą mebli marki Egen Platforma Mebli.

W ostatnich latach styl industrialny oraz loftowy cieszą się niesłabnącą popularnością. Oczywiście nie każdy inwestor może sobie pozwolić na tak szeroko zakrojoną renowację wnętrza, niemniej uwzględnienie kilku aranżacyjnych dodatków pozwoli stworzyć loftowy klimat. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup typowych mebli industrialnych.

Styl industrialny – czym się charakteryzuje?

Chociaż aranżacje wnętrz w stylu loftowym to stosunkowo świeża europejska moda, to styl ten w nowoczesnej architekturze pojawił się już ponad pół wieku temu. Co możemy powiedzieć o jego genezie. Jak mówi popularne przysłowie potrzeba jest matką wynalazku. Po niezwykle burzliwym okresie amerykańskiej recesji na rynku nieruchomości pojawiło się mnóstwo niewykorzystywanych, niszczejących od lat obiektów przemysłowych oraz firmowych. Te nieużytkowane budynki stopniowo zaczęto wykorzystywać jako przestrzenie mieszkalne. To, co początkowo było wyrazistą awangardą, z biegiem lat stało się czymś niezwykle popularnym. Trend zapoczątkowany przez zdolnych, ale i odważnych nowatorskich architektów na trwałe przeniósł się na grunt całej branży deweloperskiej. Oczywiście typowe budynki poprzemysłowe dość szybko zniknęły z rynku właśnie z uwagi na rosnący popyt industrialnych mieszkań. Obecnie w budownictwie mieszkaniowym powszechnie wykonuje się budynki oraz wnętrza stylizowane na styl industrialny.

Mieszkania industrialne we Wrocławiu

Wrocław to duże typowo europejskie miasto będące niegdyś kwitnącym centrum przemysłowym. Oczywiście jest tak nadal, ale obecnie większość przestrzeni przemysłowych zlokalizowanych jest poza miastem. W centrum miasta można zobaczyć wiele pięknych budynków o dawnym industrialnym przeznaczeniu i co ciekawe, nadal jest sporo tego typu obiektów, które jeszcze nie zostały wykorzystane na cele mieszkaniowe. Deweloperzy we Wrocławiu cyklicznie realizują inwestycje o charakterze industrialnym. W ostatnich latach powstały między innymi realizacje:

  • lofty w budynkach Browarów Wrocławskich na osiedlu Ołbin,
  • lofty Platinum w budynkach po destylarnii braci Wolf przy ulicy Inowrocławskiej (to właśnie tutaj produkowano słynną wódkę Gold Wasser),
  • mieszkania loftowe inwestycja Nowa Papiernia przy ulicy Kościuszki na Przedmieściu Oławskim, budynek po XIX wiecznej papierni,
  • Dawna Pralnia, lofty stworzone w kompleksie budynków industrialnych zlokalizowanych przy ulicy Krakowskiej oraz Rybnickiej we Wrocławiu, budynki po XIX wiecznej pralni chemicznej oraz farbiarnii Wilhelma Kellinga.

Stoły oraz stoliki loftowe

Jeśli pragniesz wnieść do swojego mieszkania chociaż namiastkę stylu industrialnego warto postawić na meble loftowe. Już taki jeden solidny stół loftowy może ciekawie odmienić nudne wnętrze. Warto również zadbać o odpowiednio do niego dobrany pod względem stylu kawowy stolik loftowy. Meble loftowe industrialne charakteryzują się jak cały styl stosunkowo prostymi formami. Do najpopularniejszych elementów składowych tego typu mebli należą grube blaty oraz czarne stalowe nogi. Co ciekawe wiele mebli wykonywanych w stylu loftowym znakomicie sprawdza się również w innego typu wnętrzarskich projektach – na przykład w stylu glamour oraz klasycznym. W stylu industrialnym dominują materiały budowlane charakterystyczne dla wnętrz przemysłowych, mile zatem widziane jest drewno, stal, beton oraz cegła. Z tego względu solidny stół industrialny zazwyczaj będzie wykonany właśnie przede wszystkim z drewna oraz stali. Oczywiście zamiast drewna można wykorzystać typową płytę wiórową – ważne jest aby blat był masywny oraz gruby, a zastosowany laminat twardy i dobrze imitujący powierzchnię drewna. Z uwagi na różne rodzaje zastosowanych materiałów ceny stołów loftowych oscylują w granicach od ponad tysiąca złotych do nawet dwudziestu tysięcy. Wiele zależy od jakości wykorzystanego drewna oraz firmy sygnującej dany produkt. Najczęściej sprzedawane stoły loftowe wykonane są z dobrej klasy blatów mdf pokrytych twardym laminatem.

Oczywiście same meble w mieszkaniu loftowym to nie wszystko. Jest to jedynie jeden z wielu elementów industrialnej aranżacji. Jeśli planujemy aranżację swojego mieszkania w takim klimacie warto poszukiwać inspiracji w popularnych serwisach wnętrzarskich, a także w galeriach realizacji topowych biur projektowych w Polsce. Dobrym pomysłem jest też przeglądanie galerii na stronach internetowych producentów mebli industrialnych – każdy szanujący się producent pragnie zaprezentować swoje produkty właśnie w takich loftowych wnętrzach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here