jak odłączyć akumulator

Pora jesienno-zimowa to czas, aby zadbać o stan akumulatora w swoim samochodzie. W przeciwnym razie, któregoś zimowego poranka może okazać się, że nie jesteśmy w stanie odpalić auta.

Wpływ niskiej temperatury na akumulator

Akumulator samochodowy przy temperaturze 25 st.C ma 100% pojemności elektrycznej, jednak podczas mrozów traci swoją sprawność. W temperaturze -10 st.C pojemność akumulatora spada o 20%, a przy jeszcze niższej, akumulator może mieć tylko 60% pojemności elektrycznej. Jest takie powiedzenie, że trzeba dmuchać na zimne, dlatego też, gdy zauważymy jeszcze przed nastaniem zimy, że samochód ma pewne problemy z odpalaniem, warto sprawdzić stan akumulatora.

akumulator

Stan akumulatora – jak sprawdzić?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie zawsze rozładowany akumulator jest uszkodzony, chyba że ma on już swoje lata (5-letni warto wymienić na nowy). Co zatem i jak sprawdzić?
* Przede wszystkim trzeba zadbać o oczyszczenie styków, czyli miejsc łączenia kabli z klemami. Po oczyszczeniu zabezpieczyć zaciski wazeliną bezkwasową i solidnie dokręcić. Wtedy będziemy mieć pewność, że miejsca łączenia są zabezpieczone przed mrozem i wilgocią.
* Innym ważnym czynnikiem mogącym wpływać na szybsze rozładowywanie akumulatora zimą jest poziom elektrolitu. Należy więc co jakiś czas go sprawdzać i w razie potrzeby uzupełnić.
* Konieczne jest także sprawdzenie, czy poprawnie działa układ ładowania w samochodzie. Podczas pomiaru akumulator powinien być ładowany prądem stałym o napięciu 14,4V.

Jak chronić akumulator samochodu?

Wiadomo już, że zimą akumulator wyładowuje się szybciej niż latem, korzysta się wtedy bowiem z większej ilości urządzeń elektrycznych, które pobierają dużą ilość prądu. W czasie jazdy na krótkich odcinkach, również podczas przymusowych postojów w korkach, kiedy silnik długo pracuje na wolnych obrotach, alternator nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości prądu, potrzebnej nie tylko do zasilania różnych urządzeń w samochodzie, ale i do ładowania akumulatora. Wynikiem tego jest częściowe rozładowanie baterii, które przy niskich temperaturach uniemożliwia uruchomienie silnika.

Również wtedy, gdy zimą auto jest rzadko używane, spodziewać się można kłopotów przy jego odpalaniu. Dlatego też, warto wtedy zdemontować akumulator i przechowywać go w naładowanym stanie.
Ważny jest także sposób rozruchu pojazdu – chodzi o rozruch silnika przy wciśniętym sprzęgle, co pozwoli uzyskać mniejsze opory, zatem do uruchomienia auta potrzeba będzie mniej energii.

Czy akumulator jest do wymiany?

Gdy w naszym samochodzie akumulator często się wyładowuje, to nie znaczy, że problem leży po jego stronie. Może to być związane z instalacją elektryczną. Czasami jest to wina skorodowanego kabla masowego silnika lub przewodu prowadzącego od baterii do auta, albo po prostu zbyt dużego zużycia prądu na postoju.
Jeżeli zdarzy się sytuacja, że akumulator nie odpali silnika, przede wszystkim nie należy dopuścić do jego całkowitego rozładowania. Wystarczy, że podładujemy akumulator albo też odpalimy go przy pomocy kabli rozruchowych.

Jak odłączyć akumulator?

Aby podładować akumulator trzeba użyć prostownika. Najpierw należy ostrożnie wyjąć akumulator z samochodu. Bardzo ważne jest aby dokładnie wykonać następujące czynności:
– odkręcić klemę z minusem,
– odkręcić klemę z plusem.

Potem wyjąć urządzenie i podłączyć do prostownika. Najlepiej robić to w garażu lub w piwnicy, gdyż w trakcie ładowania wydzielają się trujące i łatwopalne opary. Jeżeli chodzi o czas ładowania, powinno to być 10 do 12 godzin. Najpierw zakładamy uchwyty na akumulator: plus do plusa, minus do minusa.

auto bez akumulatora

Potem ustawiamy pozycję w prostowniku – zazwyczaj jest to 12V i dopiero wtedy podłączamy prostownik do prądu. Najlepiej jeszcze zajrzeć do instrukcji akumulatora, aby sprawdzić czy nie wymaga on odpowietrzenia czyli odkręcenia korków. Warto jednak dodać, że nowsze modele akumulatorów posiadają systemy odpowietrzenia.
Gdy akumulator jest naładowany, należy odłączyć go od prądu.

Zastosowanie kabli rozruchowych

Kiedy chcemy odpalić samochód za pomocą kabli rozruchowych, musimy dysponować drugim w pełni naładowanym akumulatorem lub innym samochodem. Jeżeli jest to drugi samochód, należy nim zaparkować tak, by łatwo było podłączyć kable. Podłączamy je zaczynając od bieguna dodatniego sprawnego pojazdu, który łączymy z biegunem dodatnim rozładowanej baterii.

Tak samo końcówkę ujemnego kabla łączymy z biegunem ujemnym dobrego akumulatora, a drugi koniec z masą w aucie niesprawnym. Wtedy odpalamy samochód ze sprawnym akumulatorem, podwyższając jego obroty. Potem przekręcamy kluczyk w stacyjce unieruchomionego pojazdu, który teraz powinien zapalić. Następnie odłączamy kable w odwrotnej kolejności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here