Wymiary okien

Znaczącym elementem podczas budowy domu są okna, które stanowią nie tylko element estetyczny, komponujący się z bryłą budynku, ale także będący termoizolacją chroniącą dom przed utratą ciepła i wilgoci. Jak wiele produktów rynkowych, tak i okna charakteryzują się schematycznymi wymiarami, ale dla tych, którzy chcą posiadać indywidualne kształty, producenci tworzą ponadstandardowe propozycje.

Od ogółu do szczegółu

Mimo, iż teoretycznie nie istnieje podział na okna „typowe i nietypowe” to strefa ekonomiczna wyznaczana przez branżę okienną działa na zasadzie kategoryzacji tych produktów. Wymiary okien standardowych są oparte na normie BN-85/7153-02, która niegdyś obowiązywała w rozwiązaniach okuć PCV i stanowiła przestępną cenowo grupę towarów. Dziś, mimo iż budowlanka działa nieco inaczej, z uwagi na to, że okna PCV są powszechne, asortyment z grupy typowych nadal jest tańszy, ponieważ ich wyrób jest hurtowy. Mimo, iż na rynku wielu producentów oferuje wymiary okien typowych, to każdy z nich może wprowadzić do nich własny, unikalny element. Niezmiennymi cechami pozostają zawsze: kształt prostokąta (poziom, pion), wymiary, otwieranie i miejsce skrzydła. Wskazane kryteria opisuje tabela z wymiarami okien, która jest powszechnie stosowana w branży.

Małe, ale istotne zmiany

Standardowe wymiary okien proponowane przez producentów mogą zostać przez nich zmodyfikowane poprzez, na przykład zaokrąglanie cyfr do liczb „okrągłych”. Zdarzają się także przesunięcia słupka, lub sposób otwierania. Mimo, iż zmiany mogą wydawać się nieistotne, warto zapoznać się z adnotacjami wykonawców zamieszczanych na produktach, ponieważ może się okazać, że błachy szczegół będzie rzutował na codziennym użytkowaniu sprzętu. Dokonując zakupu okien standardowych warto dopytać sprzedawcę o szczegóły zmian, aby być zadowolonym z inwestycji, która przecież ma służyć przez wiele lat.

Nie każde okno wszędzie pasuje

Wymiary okien mają ogromne znaczenie w trakcie użytkowania budynku i powinny być dostosowane nie tylko do zewnętrznego wyglądu elewacji, ale i funkcjonalności wewnętrznych pomieszczeń. Gotowe projekty, które można zakupić w internecie często bazują na typowych wymiarach okien, stąd szacowany koszt ich zakupu jest zaniżony. Decydując się bowiem na indywidualną zmianę, dopasowaną do potrzeb pomieszczenia, trzeba mieć świadomość większego wydatku. Wielkość okna ma jednak fundamentalne znaczenie w przypadku pokojów używanych na codzień, które wymagają odpowiedniego naświetlenia. Salon, pokoje dzieci, lub biura powinny być zaopatrzone w dużą dawkę dziennego światła, natomiast łazienka lub sypialnia, gdzie częstotliwość komunikacji jest obniżona, mogą pozostać w standardowo wyznaczonym okuciu okiennym proponowanym przez projekt. Podsumowując, wybór oszkleń do domu wymaga wielu przemyśleń, które procentują komfortem użytkowania, oraz energooszczędnością budynku.

Typowy nie znaczy gorszy

Typowość okna często dyktuje także cena. Standardowe wymiary produktów są o 20-30% tańsze w stosunku do ich zindywidualizowanych odpowiedników. Nasuwa to czasem obawy świadczące o jakości wyrobu. Głównym wyznacznikiem ceny towarów jest ich hurtowa produkcja, która obniża koszty producentów, dlatego ci mogą sobie pozwolić na oferowanie ich w korzystnych dla klienta warunkach. O dobrej jakości tych produktów może świadczyć to, iż maszyny je produkujące, ustawione są na tryb hurtowy, dlatego charakteryzują się precyzją i automatyzacją procesu. Cechą wyróżniającą okna typowe jest ich niezmienność produkcji, a tym samym stałość części i podzespołów je tworzących. W przypadku zatem awarii, w łatwy sposób można dokonać naprawy, nie martwiąc się o niedobór wymaganych akcesoriów.

Współczesna i prężnie działająca branża okienna charakteryzuje się dużą elastycznością, dlatego bez przeszkód każdy klient ma możliwość dopasowania okuć do własnych potrzeb niezależnie od wymaganych rozmiarów. Finezja kształtów tworzy dziś piękne aranżacje, zachwycające taflą szkła zdobiącą elewację budynku. Niezmiennie jednak typowe wymiary okien cieszą się zainteresowaniem i trafiają do domów wielu Polaków.

Zobacz też poradnik okienny: http://oknotest.pl/poradnik-okienny-2009/okna_typowe_i_nietypowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here