torbiele na jajnikach
fot. pixabay.com

Kobiety w każdym wieku mogą mieć problemy ze swoimi jajnikami. Również każda z nich może mieć łagodne zmiany, które nazywa się cystami. Nie każdą cystę należy poddawać leczeniu, ale nawet najmniejsze trzeba kontrolować. Sprawdź, jak sobie radzić z torbielami jajników.

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/torbiel-na-jajniku-jak-z-nim-walczyc-przyczyny-rodzaje-objawy-i-leczenie/

Torbiele jajników

Torbiele jajników to inaczej cysty, które można skojarzyć z balonikami napełnionymi płynem lub zgrubiałą tkanką. Mogą one powstawać w jednym jajniku lub w obu jednocześnie. Zazwyczaj mają one wielkość orzecha, ale czasem mogą być nawet większe od pomarańczy. Torbiele mogą się umiejscowić wewnątrz jajnika, a nawet na zewnątrz. Zwykle również nie powodują jakiś dolegliwości, zatem możesz nawet nie wiedzieć, że je masz, dopóki nie wykonasz badania USG.

Torbiele w momencie, w którym są duże mogą powodować różne niekomfortowe objawy, takie jak bóle brzucha, częstomocz, zaparcia oraz wzdęcia. Do przyczyn ich powstawania można zaliczyć zespół policystycznych jajników, endometrioza oraz skłonności genetyczne.

Diagnostyka i leczenie

Chcąc rozpocząć odpowiednie leczenie torbieli należy je najpierw wykryć. Zazwyczaj dochodzi do tego w momencie wykonania badania USG pochwowego. Powinny je systematycznie wykonywać wszystkie kobiety, a już zwłaszcza te, które przyjmują leki hormonalne. Regularne badania mogą również pomóc przy leczeniu torbieli i kontrolowania sytuacji.

O leczeniu torbieli decyduje lekarz. Czasem może być tak, że nie trzeba będzie stosować żadnych lekarstw, a jedynie obserwować sytuację. Nierzadko jednak może być konieczna operacja, a wówczas nie należy zwlekać z decyzją, gdyż w takim stanie torbiele jajników mogą być naprawdę niebezpieczne.

Torbiele bardzo często są wykrywane przez przypadek, nierzadko również zbyt późno, a wówczas może być problem z ich leczeniem. Dodatkowo kobieta, która została już wyleczona, ma również tendencję do tworzenia nowych cyst, a więc musi często przeprowadzać badania kontrolne, które pozwolą na monitorowanie sytuacji.

Przeczytaj też: http://www.portucale.pl/rokitnik-doskonale-lekarstwo/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here