Rodzaje wózków magazynowych

Sprawna praca w magazynach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Nieocenione w tym zakresie są między innymi wózki magazynowe. Tego typu narzędzia produkowane są w kilkunastu różnych wariantach. Jak je rozróżnić? Jak wybrać wariant odpowiedni do danego typu prac? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Platformowe wózki magazynowe

Najpopularniejszym rodzajem wózków magazynowych są te platformowe. Posiadają one obszerną, płaską powierzchnię, która umożliwia przewożenie różnych towarów, w tym beczek, kartonów oraz części o nieregularnych kształtach. Platforma jest stabilna i wytrzymuje nawet duże obciążenie. Tego typu wózki magazynowe można dodatkowo podzielić na dwie podkategorie: wózki jednoburtowe i wózki dwuburtowe. Burty zapewniają większą stabilność przewożonych towarów i ograniczają ich ruchomość. Wózki magazynowe w wersji platformowej mogą być też dodatkowo wyposażone w siatki boczne zamiast burt.

Taczkowe lub schodkowe wózki magazynowe

Dużą popularnością cieszą się również wózki taczkowe, nazywane inaczej wózkami schodowymi. To urządzenia dwukołowe lub sześciokołowe, wyposażone w niewielką platformę. Tego typu sprzęt używa się przede wszystkim do przewozu beczek oraz innych towarów o niestandardowych wymiarach. Wózki magazynowe w wersji taczkowej mają dodatkowo wysoko usytuowaną rączkę, co znacząco ułatwia transport. Wózki taczkowe powszechnie używa się w przemyśle spożywczym, a także w cateringu i restauracjach. Niektóre modele posiadają dodatkowe, wygodne funkcjonalności, takie jak łańcuch, chroniący towar przed ześlizgnięciem się z platformy.

Wózki sklepowe

Powszechnie kojarzymy je w co najwyżej dwóch możliwych rozmiarach. Tak naprawdę jednak producenci wózków sklepowych oferują zdecydowanie więcej możliwości. W sklepach, oferujących produkty i urządzenia do magazynów, dostępne są różnorodne modele wózków magazynowych i sklepowych. Wykonywane są one z delikatnych tworzyw sztucznych, ale i z mocnej stali nierdzewnej. Produkowane są wózki, umożliwiające transport towarów o wadze nawet 120 kilogramów. Popularne są jednak również małe wózki koszykowe, wykonane z plastiku, które można za sobą ciągnąć lub nosić w ręce.

Wózki paletowe

Nie można też zapominać o znanych paleciakach. To wózki magazynowe o niskim profilu, posiadające widły, wsuwane pod palety. Te urządzenia umożliwiają ręczne transportowanie ciężkich palet z towarem. Sprzęt, pochodzący od zaufanego producenta jest wytrzymały i niezawodny. Pneumatyczny mechanizm unoszący wózków magazynowych pozwala na podniesienie towarów o wadze nawet 2-3 ton.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here