Pięć pomysłów na własnoręcznie wykonaną biżuterię

0
908

Na piękne i oryginalne dodatki wcale nie trzeba wydać fortuny w drogich sklepach jubilerskich. Czasem wystarczy kilka drobiazgów, trochę wolnego czasu i chęci.

Biżuteria z żywicy

Coraz więcej osób docenia własnoręcznie wykonane produkty. Modę na rękodzieło widać także w wyrobie biżuterii. Elementem ręcznie robionych kolczyków czy zawieszki może być prawie wszystko: piórko, kwiat, nitka, wełna. Do stworzenia całej biżuterii albo tylko jako bazy można użyć także gotowych elementów. Dobrze dobrany półfabrykat do wyrobu własnej biżuterii umożliwi realizację nawet najbardziej nietypowego pomysłu. Własnoręczne wykonanie biżuterii daje gwarancję jej niepowtarzalności.

Bardzo efektownym sposobem na przygotowanie biżuterii jest użycie żywicy epoksydowej. Ten syntetyczny materiał pozwala na zatopienie prawie wszystkiego: kwiatów, ziół, a nawet pukla włosów bliskiej osoby. Aby urozmaicić dzieło do żywicy można też dodać pigment lub brokat.

Biżuteria z filcu

Do wyrobu kolczyków, bransoletek czy zawieszek można też użyć filcu. Odpowiednio przygotowane i sfilcowane kolorowe fragmenty wełny prezentują się pięknie jako część biżuterii.

Biżuteria makramowa

Osoby, które mogą się poszczycić zdolnościami manualnymi świetnie poradzą sobie z wykonaniem biżuterii makramowej, czyli wyplatanej ze sznurka. Do wykonania efektownych i zwiewnych kolczyków czy wisiorka potrzeba precyzyjnego opanowania kilku splotów, ale efekt jest naprawdę piękny.

Biżuteria z koralików i kamyków

Jednym z prostszych sposobów na wykonanie własnej biżuterii jest tworzenie dodatków z kamyków lub koralików. Można je nawlekać na gumkę lub nitkę jubilerską. Do takich wyrobów można użyć kulek szklanych, kamieni naturalnych, zawieszek z metalu i innych półfabrykatów. Takie elementy są dostępne w różnych kolorach i kształtach, więc umożliwiają stworzenie nie tylko bransoletek czy naszyjnika, ale nawet pierścionków.

Sutasz

Tworzenie biżuterii techniką sutaszu polega na misternym wyplataniu zazwyczaj wiskozowych pasków wokół kaboszonu. Powstaje w ten sposób niezwykle okazała biżuteria, jednakże ten sposób wymaga bardzo dużej precyzji.

Opisane sposoby to oczywiście nie jedyne metody stworzenia efektownej biżuterii we własnym domu. Dodatki można wykonywać też mieszając różne techniki i sposoby, ograniczeniem jest w zasadzie tylko wyobraźnia i umiejętności twórcy. Tworzenie własnej biżuterii to świetny sposób na kreatywne wykorzystywanie czasu wolnego.  Efekt takiej pracy może być wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here