Jakie baterie wybrać

Głównym argumentem przy wyborze baterii powinno być to, jakie baterie obsłuży konkretne urządzenie elektroniczne. Jednak trzeba pamiętać, że model baterii to nie wszystko. Potem pojawiają się pytania: czy może być ultra? Czy flesz ze zwykłymi bateriami będzie gorzej działał? Czy bateria alkaliczna jest jest lepsza niż litowa?

Czas spróbować to uporządkować.

Rodzaje standardowych baterii

Są baterie tradycyjne i są ich bardziej specjalistyczne rodzaje. Aby ten podział jasno opisać, należy najpierw przyjrzeć się poszczególnym technologiom baterii.

Cynkowo-węglowe

To najpopularniejsze i zarazem najtańsze baterie na rynku. Mają najmniejszą pojemność i trwałość (nieużywane wytrzymają od 1 roku do max. 4 lat), a mocno rozładowane zazwyczaj kończą się rozlaniem elektrolitu. W wielu urządzeniach sprawdzają się jako baterie jednorazowego użytku. Biorąc pod uwagę ich cenę, są doskonałe do zabawek, pilotów zdalnego sterowania, słabszych latarek czy budzików.

Alkaliczne

Baterie te posiadają alkaliczny elektrolit. To dzięki niemu bateria ma większą pojemność i trwałość (od ok 4 do 8 lat), a ryzyko rozlania elektrolitu dużo mniejsze. W GP to będą kolejno, od najsłabszej do najmocniejszej, baterie:

– GP Super do drobnych urządzeń codziennego użytku jak zegar, szczoteczka elektryczna, zabawki, piloty, latarki;

– GP Ultra do bardziej wymagających urządzeń przenośnych, jak mocne latarki, pady, radio, odtwarzacze muzyki itd.;

– GP Ultra Plus to już naprawdę mocne baterie, zasilą urządzenia, które czeka dłuższa i cięższa praca.

Litowe

Niektóre urządzenia potrzebują znacznie większej energii, a baterie w tym przypadku muszą gwarantować nam niezawodność. Takie są właśnie baterie litowe. Mają dużo większą pojemność i doskonale radzą sobie nawet w ekstremalnych temperaturach pomiędzy -40°C a 60°C. Ich żywotność sięga nawet do 10 lat. Idealnie sprawdzą się do specjalistycznych urządzeń medycznych, profesjonalnych urządzeń fotograficznych takich jak cyfrowy aparat fotograficzny czy lampy błyskowe. Baterie tego typu znajdziemy w GP pod nazwą GP Lithium.

Cynkowo-chlorkowe

Choć wydawałoby się, że bateriom jednorazowym daleko do symbolu ekologii, to jednak wersja bez dodatku szkodliwego ołowiu jest krokiem naprzód. Ta bateria, w porównaniu do cynkowo- węglowego odpowiednika, radzi sobie doskonale z wysokim i długotrwałym poborem energii i dobrze go zastępuje. Reprezentuje firmę GP w zielonej koszulce jako GP Greencell.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here