płytki

Remont mieszkania nigdy nie należał do najłatwiejszych możliwych zadań do zrealizowania w domu. Jego realizacja wiąże się przede wszystkim z ogromnymi kosztami, a po drugie z bardzo dużym wyzwaniem logistycznym związanym z zakupem określonych elementów remontu, jak i samego ulokowania mieszkańców na czas remontu. Nie mniej ważne w tym wypadku jest jednak to, a w jaki konkretny sposób zostanie wyremontowane całe mieszkanie, a najważniejszym punktem na tej liście są zdecydowanie płytki.

Nie chodzi tu jednak o sam fakt wyboru konkretnego egzemplarza i typu płytek, ale przede wszystkim o to, jak konkretnie ułożyć je na ścianie. Zagadnienie dotyczące tego, jak kłaść płytki podłogowe, czy też ścienne na powierzchniach nie jest zadaniem łatwym i przyjemnym w realizacji. Wymaga to nie tylko uprzedniego zaplanowania całej przestrzeni pod kątem aranżacyjnym pomieszczenia, ale również pod kątem zakupowym i logistycznym.

Podstawowym jedna pytaniem, które zadaje sobie każdy, kto szuka informacji na temat tego, jak kłaść płytki, jest to, czy zaczynać ich umieszczanie na ścianie od góry ściany, czy też od jej dołu. Zarówno jedno rozwiązanie, jak i drugie ma liczne grono swoich zwolenników i przeciwników. Głównym jednak argumentem obu spierającym się stron jest fakt, czy w przypadku zastosowanie jednego z nich dojdzie do odpowiedniego zejścia się powierzchni płytki ze ścianą, oraz oczywiście czy jej montaż na ścianie będzie prosty i logiczny pod kątem osoby ją kłaczącej, co oczywiście znacząco może wydłużyć lub skrócić czas całego remontu.

jak kłaść płytki

Jakie zatem rozwiązanie lepiej jest wybrać?

Tak naprawdę odpowiedź ta zależna jest w pełni od tego, w jakim stosunku powierzchnia płytki będzie pokrywała powierzchnie ściany. Jeśli wszystko zostało obliczone w ten sposób, że płytki idealnie zejdą się zarówno z sufitem, jak i podłogą, zdecydowanie lepiej jest zaczynać kładzenie od podłogi. Jest szybsze i wygodniejsze. Jeśli jednak powierzchnia płytki rozminie się z wysokością pomieszczenia, zdecydowanie lepiej jest zacząć kłaść od góry.

Z pewnością w takiej sytuacji konieczne będzie przycięcie płytki do odpowiedniej długości, a fakt ten lepiej jest zamaskować w sytuacji, gdy przycięcie to będzie znajdowało się w mniej widocznym miejscu, czyli na samym dole. U góry byłoby ono zwyczajnie zbyt mocno wyeksponowane. Drugim bardzo ważnym pytaniem, które trzeba sobie zadać w sytuacji przeprowadzania remontu i kadzenia w pomieszczeniach płytek, to czy zastosować określony ich wzór.

Ostatnimi czasy niezwykle popularne jest tworzenie różnorodnych wzorów z kolorowych płytek, co znacznie poprawia estetykę danego pomieszczenia. Niestety takie wzory najczęściej wymagają stosunkowo dużego nakładu pracy i dosyć dużych kosztów, ponieważ płytki kolorowe są nieco droższe niż te o gładkiej i jednolitej kolorowo powierzchni. Czy jednak faktycznie tak to wygląda? Z pozoru tak, jednak producenci płytek znacząca to ułatwiają poprzez przygotowywanie gotowych projektów i szablonów, dzięki, którym sam proces kładzenia płytek staje się nieco łatwiejszy.

płytki w łazience

Aby jednak mógł być w pełni ułatwiony, konieczne jest wcześniejsze rozłożenie gotowych płytek przed ich montażem, np. na podłodze i stopniowo realizowanie kładzenia ich na ścianie. Są to swego rodzaju puzzle, z tym że źle ułożony element o wiele trudniej jest później poprawić, dlatego też wymaga to znacznie większego przygotowania i uwagi podczas kładzenia ich na ścianie. Ostatnią bardzo ważną sprawą, jeśli chodzi kadzenie płytek, jest to, aby tworzyły one ze sobą spójną całość.

Z tego też powodu najlepiej jest najpierw kłaść te płytki, które bezpośrednio ze sobą przylegają, a dopiero później te od strony ścian, podłóg, czy też rogów. Proces przycinania tych najtrudniejszym miejsc zdecydowanie najlepiej jest pozostawić na sam koniec, gdy środkowa część będzie już bezpiecznie umieszczona na powierzchni ściany. Stosując się do tych porad, z pewnością nie można nauczyć się kładzenia płytek w ciągu kilku minut, jednak można uczynić ten proces znacznie łatwiejszym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here