prawidłowy i szczelny montaż okien

Warto mieć świadomość, że cena oraz ciepło należą do najczęściej wybieranych kryteriów przy doborze okien przez klientów. Ponadto według licznych badań wykonanych przez sprzedawców okien 80% inwestorów zadaje pytania o izolacyjność cieplną okien, a także jego zdolności związanych z ograniczaniem ucieczki ciepła z domu.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wspomniana zdolność jest określana wartością współczynnika Uw, który jest przede wszystkim uzależniony od poziomu izolacyjności ram, szyb, a także szczelności okna. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że ewentualne przewiewy między ramą skrzydła, a ościeżnicy mogą praktycznie zniweczyć nawet najwyższą możliwą izolacyjność ram oraz szyby.

Jest to jeden z powodów, dla którego współczesne okna energooszczędne są praktycznie całkowicie szczelne, z kolei ich producenci gwarantują czwartą, najwyższą klasę.

Na czym polega szczelny montaż okien?

Montaż okien w prawidłowy sposób polega na tym, by wykonać trzy warstwy montażowe wokół danego okna. Oczywiście zdecydowanie najbardziej istotna będzie warstwa środkowa, ponieważ to od niej będzie zależał właściwy poziom izolacji cieplnej. Ważna jest również izolacyjność akustyczna. Warstwa ta w zdecydowanej większości przypadków wykonywana jest z materiałów ociepleniowych, do których koniecznie trzeba zaliczyć pianki poliuretanowe i wełny. Z kolei biorąc pod uwagę fakt, iż są to higroskopijne materiały, które chłoną wilgoć, a także wadę, rekomendowane jest zabezpieczenie ich wewnątrz folią paroszczelną poprzez naklejenie jej szczelnie na ramę okna, a także mur. Stworzy się w ten sposób warstwa wewnętrzna montażu szczelnego.

Ciepły montaż okien i okna prawidłowo zamontowane

Koniecznie należy również wiedzieć, że dla odpowiedniego zabezpieczenia przed ewentualnym wnikaniem wody deszczowej czy wiatru od zewnętrznej strony rekomendowane jest zabezpieczenie warstwy ocieplenia specjalną folią wiatroszczelną. Zalecane jest również bardzo szczelne przyklejenie jej do okiennej ramy czy muru.

Nie wszyscy zdają sobie także sprawę, że folia zewnętrzna charakteryzuje się jeszcze jedną istotną cechą. Jest ona paroprzepuszczalna, pozwala to na przepuszczenie pary wodnej na zewnątrz w przypadku, gdyby dostała się do pianki montażowej czy warstwy wełny.

Nie można zapomnieć, że folie zabezpieczające nie są odporne na działanie promieniowania UV, dlatego warto najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od ich naklejenia zdecydować się na przykrycie tynkiem lub ociepleniem muru. W ten sposób nie będą one narażone na promieniowanie.

Warto wiedzieć, że zdecydowana większości ludzi montuje w swoich domach okna energooszczędne, by oszczędzać energię cieplną. Nie będzie to jednak możliwe, w przypadku, gdy szczelina montażowa umiejscowiona wokół okna nie zostanie właściwie wypełniona w sposób, który będzie w stanie zagwarantować jej trwałą szczelność. Należy zdawać sobie sprawę, że zagwarantować to może tylko i wyłącznie technika szczelnego montażu warstwowego. Polega ona bowiem na odpowiednim zabezpieczeniu warstwy ocieplenia znajdującej się wokół okna dzięki dwóm dodatkowym warstwom ochronnym. Należy podkreślić, że tylko taki sposób montażu będzie w stanie zagwarantować trwała szczelność złącza, a także izolacyjność akustyczną i cieplną na poziomie, który nie jest gorszy w porównaniu do izolacyjności samego okna.

Należy również zaznaczyć, że wykonanie tylko jednej warstwy ocieplenia i dodatkowo nie zabezpieczenie jej odpowiednimi foliami ochronnymi przyczyni się do obniżenia parametrów izolacyjnych całej przegrody okiennej. Ponadto w przyszłości może nawet doprowadzić do powstanie grzybów i pleśni wokół okna. Doskonałym przykładem może być sytuacja, gdy osoba, która dokonała zakupu nowego samochodu, będzie chciała wyposażyć go w używane opony. Prawidłowy i szczelny montaż nie jest zatem tak prostym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Osobom, które chciałyby się dokładnie dowiedzieć na czym polega prawidłowy montaż okien rekomendowane jest bardzo dokładne zapoznanie się z prawidlowymontaz.pl/prawidlowy-montaz.

Źródło: Multiko z Bielska Białej

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here