Dlaczego warto wędkować

Wędkarstwo jest jedną z najlepszych form spędzania wolnego czasu poza domem. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz miał okazję tego spróbować, albo przynajmniej, kto towarzyszył wędkarzowi podczas jego wypadu nad wodę. Jeśli jednak do tej pory nie miałeś ku temu okazji, zobacz, co cię ominęło. Na pewno zechcesz spróbować.

Zalety wędkowania

Jeżeli jeszcze nie wiesz, co powinieneś robić w wolnym czasie, aby móc się zrelaksować i przyjemnie spędzić czas na łonie natury, to może powinieneś zainteresować się wędkarstwem? Jest to nie tylko ciekawa rozrywka, ale również forma sportu, która może każdemu przypaść do gustu. Ma ono bowiem bardzo wiele zalet.

Jedną z nich jest to, że wędkując, możesz poznać bardzo wielu ciekawych i życzliwych ludzi, którzy nie tylko chętnie z tobą podyskutują o twojej pasji, ale – jeśli posiadają dużo większe doświadczenie – mogą ci doradzić w wielu kwestiach. Ich specjalnością może być sprzęt, techniki łowienia, przynęty, a nawet mogą wspomnieć, gdzie znaleźć najlepsze miejsca do łowienia. Niektórzy pewnie z chęcią podzielą się z tobą także przepisami na ciekawe potrawy z ryb.

Ponadto, wędkarstwo sprawia, że po pracy czy szkole możesz zabrać ze sobą sprzęt i udać się na całe popołudnie, noc, czy nawet weekend nad wodę, na łono natury, aby odpocząć tam od codziennego zgiełku. Możesz śmiało zabrać ze sobą rodzinę albo przyjaciół. Może uda ci się zarazić ich swoją pasją i od tej pory zawsze będziecie wybierać się tam razem?

Różne rodzaje wędkowania

Warto zauważyć, że wędkarstwo to nie tylko siedzenie na brzegu z wędką w wodzie, ale również hobby, które można uprawiać na wiele sposób. Istnieje bowiem wiele metod wędkowania, a co więcej, nie musisz z niego rezygnować nawet wówczas, gdy pada śnieg i na termometrach pokazują się minusowe temperatury.

Wracając jednak do metod, wyróżnia się ich aż sześć, a są to: wędkarstwo morskie, muchowe, podlodowe, wędkarstwo spinningowe, spławikowo-gruntowe, a także trolling. Mając do wyboru tyle metod, z pewnością nie będziesz się nudził, bo możesz wypróbować każdą z nich.

Warto jednak zauważyć, że od metody zależy, jakie ryby będziesz mógł złowić. Na przykład wędkarstwo spinningowe pozwoli ci złowić głównie takie gatunki ryb drapieżnych jak: sandacze, szczupaki, okonie i sumy. Oczywiście, niektórzy wędkarze potrafią za pomocą tej metody złowić również ryby, które odżywiają się pokarmem roślinnym, są to na przykład: klenie, wzdręgi czy jazie.

Pamiętaj jednocześnie, że przy tej metodzie śmiało można łowić zarówno z łódki, jak i z brzegu, co daje dodatkowo pewnego rodzaju urozmaicenie. Oczywiście tylko, jeśli masz dostęp do łodzi, albo ktoś ze znajomych ją posiada.

Pamiętaj o karcie!

Wybierając się na ryby, pamiętaj jednak o tym, że aby łowić w miejscach, które nie są prywatnymi stawami, za które się płaci, musisz mieć kartę wędkarską. Powinieneś ją trzymać zawsze przy sobie, aby nie mieć problemów z prawem. Łowienie bez karty w akwenach należących do państwa jest przestępstwem, które może zakończyć się mandatem i grzywną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here