Czym jest potencjometr i do czego można go wykorzystać?

0
2160

Urządzenia elektroniczne zbudowane są z licznych podzespołów. Każdy z nich ma odmienne funkcje. Można je podzielić na elementy pasywne oraz elementy aktywne. Elementy pasywne to takie, które nie wytwarzają napięcia elektrycznego – nie jest to zatem żadne źródło energii. Jako przykład biernego elementu układu elektronicznego można wskazać na przykład rezystory nastawne (inaczej nazywane potencjometrami) czy transformatory. Występują także elementy aktywne – zalicza się do nich na przykład źródła prądu czy półprzewodniki. W poniższym artykule zajmiemy się potencjometrami – wyjaśnimy czym są, jakie funkcje pełnią w układzie elektrycznym oraz gdzie każdy majsterkowicz może nabyć taki element.

Potencjometr – co to takiego?

Potencjometr to jeden z elementów wchodzących w skład urządzeń elektrycznych, który klasyfikowany jest jako element pasywny, czyli taki, który nie wytwarza energii elektrycznej. Inna nazwa tego elementu to rezystor nastawny. Wśród potencjometrów wyróżnić można potencjometry precyzyjne, wieloobrotowe, a także liniowe. Każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. Potencjometry precyzyjne wieloobrotowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim precyzja. Z kolei potencjometry liniowe odpowiadają za regulację prądu czy napięcia między innymi w urządzeniach audio.

Jak działa potencjometr?

Potencjometr to dzielnik napięcia. Przy jego pomocy można regulować napięcie w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Z każdego potencjometru wychodzą trzy wyprowadzenia. Dwa z nich połączone są ze ścieżką oporową, z kolei trzeci jest poprowadzony do ślizgacza. Jednym z najistotniejszych parametrów tego komponentu jest rezystancja ścieżki oporowej, którą wyraża się w omach. Wykorzystywane są nie tylko do regulacji głośności w urządzeniach audio, lecz znajdują także szerokie zastosowanie w całym przemyśle

Gdzie można kupić potencjometry?

Każdy majsterkowicz – elektronik może rozwijać swoją pasję dzięki szerokiej dostępności komponentów elektronicznych. Najwygodniejszą formą nabycia takich elementów są zakupy w sklepach internetowych. Ciekawą ofertę podzespołów elektronicznych znaleźć można między innymi na stronie https://abc-rc.pl/pl/menu/elektronika/elementy-pasywne/potencjometry-617.html. Dzięki nim można stworzyć sprawnie działający układ elektroniczny. Ile kosztuje potencjometr? Ceny tych elementów są zróżnicowane – zależą od rodzaju potencjometru. Potencjometry liniowe są najtańsze – kosztują około złotówki. Kilkukrotnie więcej trzeba zapłacić za potencjometr wieloobrotowy.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here