Nowa usługa Ministerstwa Finansów – „Twój e-PIT” to jedna z najistotniejszych od lat zmian w zakresie rocznych zeznań podatkowych dla osób fizycznych. Obecnie rozliczenia pojawiły się w sieci, gdzie zostały opublikowane przez Krajową Administrację Skarbową. Do 30 kwietnia każdego roku można je sprawdzać i wprowadzać zmiany. Istnieje też możliwość rozliczenia się bez konieczności wizyty w Urzędzie Skarbowym – pozwala na to usługa „Twój e-PIT”.
Czy warto korzystać z usługi „Twój e-PIT”?
Zdania na temat nowej usługi są podzielone. Pojawiają się zwolennicy, jak i przeciwnicy nowego rozwiązania. Ci pierwsi wskazują na znaczne uproszczenie tego rozwiązania, ponieważ można szybko wypełnić e-PITy w domu, nie stać w kolejkach i nie brać dnia wolnego w pracy. To znaczący atut dla osób zapracowanych i nie dysponujących dużą ilością wolnego czasu.
Z drugiej strony, jednak, mamy zdanie ekonomistów, którzy wskazują, że w wielu sytuacjach program nie jest dokładny. Pojawiają się nawet niekorzystne dla podatników wyliczenia, co jest efektem niepełnej wiedzy skarbówki na temat ulg i odliczeń jakie posiada płatnik składek i które przysługują za miniony okres. W sytuacji, kiedy podatnik posiada wiedzę na temat ulg i odliczeń i sam jest w stanie zweryfikować poprawność działania systemu – wówczas może uniknąć kosztownej i nie zawsze opłacalnej kwestii złożenia dokumentów z mniejszym zwrotem, jaki mógłby otrzymać. Nie każdy jednak zna się na przepisach na tyle, by mógł zweryfikować poprawność działania systemu i, ewentualnie, samemu rozliczyć się.
Usługa „Twój e-PIT” – plusy i minusy
Usługa Twój e-PIT dla podatników oznacza z pewnością wygodę i znaczne ułatwienie spraw urzędowych, ale nie jest dostępna lub korzystna dla każdego. Nie skorzystają z niej osoby, które prowadzą
działalność gospodarczą, a także takie, które w minionym roku miały dochody z najmu, których nie opodatkowali w sposób zryczałtowany.
Usługa e-PITy jest także niedostępna dla wąskiej grupy podatników, którzy prowadzą tzw. działy specjalne produkcji rolnej i są zobligowani by złożyć zeznanie PIT-36. Dotyczy to takich sytuacji, kiedy konieczne jest składanie informacji o dochodach na podstawie własnych ewidencji, czyli np. podatkowej księgi przychodów i rozchodów w przypadku prowadzenia drobnej działalności.
Ważną kwestią, na jaką zwraca uwagę wielu specjalistów jest fakt, że dostęp do zeznania podatkowego w sieci jest możliwy tylko po uwierzytelnieniu tożsamości podatnika. Są to takie dane jak PESEL lub NIP, kwota przychodu z deklaracji za 2017 rok oraz kwoty przychodów za 2018 rok.