Co zabrać na pierwszy rejs jachtem

Wiele osób marzy o spędzeniu lata – a przynajmniej kilku tygodni urlopu – na jachtach. Jest to bez wątpienia niezapomniana przygoda i ciekawe doświadczenie dla każdego członka rodziny lub paczki przyjaciół. Wymaga jednak pewnego przygotowania z ich strony. Co zatem należy zabrać ze sobą, wybierając się po raz pierwszy na żagle?

Pierwszy rejs, czyli kurs żeglarstwa

Zazwyczaj pierwszy rejs wiąże się z przejściem podstawowego kursu żeglarskiego. Bez zrobienia patentu nie można bowiem samodzielnie wypływać na jeziora, a tym bardziej morze. Dlatego, jeśli do tej pory nie miałeś okazji nauczyć się żeglarstwa, będzie to zapewne twój pierwszy krok na drodze do samodzielnego poruszania się po drogach wodnych.

Alternatywą może być oczywiście pływanie jako pasażer na jachcie osób, które posiadają już ku temu uprawnienia. Wówczas nie musisz najpewniej martwić się o obsługę samego statku, a możesz przyjrzeć się ich pracy i bliżej poznać taki sposób spędzania wolnego czasu. To świetna okazja, aby samemu „złapać bakcyla” i już w kolejnym sezonie – albo jeszcze w tym samym, jeśli masz okazję – także zapisać się na kurs.

Kurs żeglarstwa warto wybrać w renomowanej szkole żeglarskiej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, iż jest przeprowadzony profesjonalnie, a wszystkie udostępnione ci materiały są w pełni zgodne z wymaganiami, jakie staną przed tobą podczas egzaminu. Nie musisz się przy tym niczego obawiać: instruktorzy są od tego, aby wszystko dokładnie objaśnić i nawet jeśli na razie wiązanie węzłów czy refowanie żagli to dla ciebie obce pojęcia, z pewnością niedługo będziesz lepiej w nich zorientowany.

Zatem, jeśli jesteś zdecydowany, poznaj kilka rzeczy, o których nie możesz zapomnieć.

Buty to podstawa

Buty są bez wątpienia najważniejszą częścią twojego wyposażenia na jachcie. Musisz zadbać o to, by miały antypoślizgową powierzchnię, co zapewni ci stabilność i uchroni przed niebezpiecznym upadkiem nawet na mokrym pokładzie podczas burzy. Unikaj wybierania zwykłych, popularnych butów, takich jak trampki, gdyż mogą sprawić, że przewrócisz się w najmniej oczekiwanym momencie.

Ciepły dzień? Nie zawsze!

Pomimo że sezon jachtowy w Polsce trwa tylko przez kilka ciepłych miesięcy, nie możesz zakładać, że nie zdarzy się żadna zimna noc czy ponury, deszczowy dzień. Dlatego, wybierając się na żagle, powinieneś zabrać ze sobą nieprzemakalną kurtkę i bluzę. W zależności od panującej aury będziesz dzięki nim mógł się rozgrzać, a także ochronić przed ulewą, gdyby nadeszła. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie jesteś jedynie pasażerem, mogącym schować się w kajucie, a kursantem, który będzie obsługiwał jacht niezależnie od pogody.

Jednymi z najbardziej polecanych są stroje marki Helly Hansen. Zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach żeglujących i dostosowana do specyficznych warunków, jakie panują na jachcie. Zapewniają jednocześnie komfort noszenia, ciepło i wygodę, a także odpowiednią przewiewność, dzięki czemu będziesz miał pewność, iż nie zachorujesz nawet podczas krótkiego załamania letniej pogody. Wybrać spośród nich możesz w sklepie Szopeneria, dostępnym pod adresem: https://www.szopeneria.pl.

Na słoneczne dni

Pokonaliśmy już te najgorsze, pełne niepogody dni, pora więc na pomyślenie o tych najbardziej upalnych. Spodziewając się ich, powinieneś zadbać o ochronę swojej głowy przed nadmiernym upałem i promieniami słonecznymi. Doskonałym pomysłem będzie wybranie czapki z daszkiem lub kapelusza, dzięki którym słońce nie będzie cię oślepiać, a słońce nie będzie już tak intensywne.

Niemniej istotne będzie chronienie ciała o twarzy od promieni słonecznych. Pamiętaj, że ulegają one odbiciu od wody, co sprawia, że ich działanie jest bardziej intensywne, niż gdybyś spędzał lato w mieście lub w lesie. Dlatego nie zapomnij o tak podstawowych rzeczach, jak choćby krem z filtrem UV. Dbając o oczy, powinieneś także wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzujący, które uchronią twój wzrok nie tylko przed słońcem, ale i przed jego refleksami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here