Wczesne wykrywanie raka piersi

USG piersi jest jednym z najpopularniejszych badań, które pomagają wykryć raka piersi we wczesnym stadium. Dzięki regularnej profilaktyce można zapewnić sobie szansę na całkowite pokonanie choroby. Istotne jest częste podejmowanie się badania USG piersi bez względu od wieku, ponieważ przyczynia się ono do wykrycia choroby przed widocznymi objawami.

Kiedy wykonywać badania piersi?

Badanie USG piersi powinno być wykonywane raz na jeden lub dwa lata. Najlepszym sposobem na badanie swojego zdrowia jest oczywiście wybieranie się na profesjonalne badanie usg piersi, lecz kobiety bardzo młode, przed 30 rokiem życia, mogą same kontrolować budowę swoich piersi. Wystarczy, że regularnie, najlepiej wybranego dnia każdego miesiąca, staną przed lustrem oraz uniosą ręce. To pomoże zauważyć, czy na piersiach nie występują jakiekolwiek niepożądane zgrubienia. Kobiety starsze, po 30 roku życia, powinny już uzupełnić samodzielną kontrolę wizytami u specjalisty.

Ile kosztuje USG piersi?

Wiele kobiet, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wizytami u specjalisty, może zastanawiać się, ile kosztuje USG piersi. Cena jest zależna od danego ośrodka zdrowia, ale ceny maksymalne nie powinny przekraczać 100-120 złotych. W wielu miejscach to badanie można wykonać za o wiele niższą kwotę. Ważne, by zatroszczyć się o swoje zdrowie i nie oszczędzać zbytnio na tym. USG piersi jest badaniem profilaktycznym i pozwala wykrywać wszelkie dolegliwości już w początkowym stadium choroby.

W którym dniu cyklu do specjalisty?

Lekarze specjaliści zalecają wizyty w celu badaniach w pierwszej połowie cyklu. Najlepiej wybrać się do lekarza zaraz po zakończonym okresie, ponieważ wtedy w piersiach nie występuje woda, która może wpływać na trudność badania i stwierdzenia, czy wszystko jest w porządku.

Przebieg badania

Po wejściu pacjentki do gabinetu lekarskiego w pierwszej kolejności jest przeprowadzany wywiad. Kobieta powinna przekazać wszystkie informacje o stanie swojego zdrowia. Powinna zdradzić wszelkie ewentualne objawy oraz niepokojące dolegliwości. Po przeprowadzonej rozmowie specjalista prosi pacjentkę o rozebranie się od pasa w górę, by mógł on przeprowadzić badanie piersi. Za pomocą USG ocenia on budowę sutka oraz całej piersi.

[Głosów:7    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here