Żwirek silikonowy dla kota

Jednym elementów, jakie pozwalają stworzyć odpowiednią przestrzeń dla kota jest żwirek. To podstawa wyprawki, a w sklepach znaleźć można propozycje z różnych materiałów, co świetnie wpisuje się w bardzo różnorodne potrzeby. Przede wszystkim dostępny jest żwirek silikonowy dla kota, produkty zbrylające – też kukurydziane, a także zbrylające sepiolitowe i silikonowe. W obu postaciach dostępny jest żwirek bentonitowy i drewniany. Każda z tych propozycji ma swoje zalety, a warto pamiętać, że już od pierwszych miesięcy życia kota będą się kształtować jego preferencje odnośnie tego, co będzie w kuwecie.

Jaki żwirek wybrać?

Opiekunowie wyborowi żwirku poświęcają nieraz tyle samo uwagi co karmie. Przygotowanie odpowiedniego miejsca, w którym kot będzie mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, jest niezwykle istotne, a decyzje podjęte na początku będą procentować przez kolejne lata. Żwirek w kuwetach zaczął się pojawiać w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia i chłonna glinka z bentonitem zaczęła zastępować piasek. Obecnie znaleźć można kilka rodzajów tego charakterystycznego podłoża. Warto zapewnić kotu możliwość wypróbowania różnych propozycji, choć są też są zwierzaki, którym będzie wszystko jedno, co znajduje się w kuwecie. Żwirki dzieli się przede wszystkim na zbrylające i niezbrylające. W każdym wydaniu muszą być wydajne, łatwe w sprzątaniu, pochłaniać nieprzyjemne zapach i nie podrażniać kocich łapek. Poza tym w sklepach znaleźć można również specjalne podłoże dla kotów zmagających się z problemami ze strony układu moczowego, które ułatwia pobieranie materiału do badań laboratoryjnych. Niektóre żwirki będą także zmieniać kolor przy podwyższonym pH moczu, co ułatwia kontrolę stanu zdrowia kociaka.

Różne rodzaje żwirku

Bentonitowy żwirek jest przede wszystkim tani i bardzo dobrze pochłania brzydkie zapachy. Znaleźć można podłoża w postaci zbrylającej lub niezbrylającej o naturalnym zapachu lub też aromacie lasu, lawendy czy morza. Drewniany żwirek jest biodegradowalny i ekologiczny. Jest wydajny, szybko chłonie wilgoć i pyli się jedynie przy wsypywaniu. Zazwyczaj można go usuwać w toalecie. Żwirek silikonowy dla kota powstaje z silikatu, czyli żelu krzemionkowego. Czasem przezroczyste i bezzapachowe kryształki są barwione i aromatyzowane. Żwirek silikonowy dla kota jest najbardziej wydajny ze wszystkich rodzajów. Poza tym świetnie wchłania wilgoć i nie pytli. Nie zawsze jest jednak odpowiedni dla delikatnych łap kociaków i seniorów. Popularnością cieszą się również kukurydziany żwirek dla kotów. Jest ekologiczny, biodegradowalny i można go spłukiwać w toalecie. Natomiast sepiolitowe żwirki powstają z morskiej pianki, czyli uwodnionego krzemianu magnezu. Są wyjątkowo chłonne i mają działanie antybakteryjne. Jak widać, jest w czym wybierać, więc opiekunowie chętnie decydują się na żwirek silikonowy dla kota lub ten, który powstaje z naturalnych materiałów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here