Subwoofer

Subwoofery to naprawdę szeroka oferta. Wybór odpowiedniego subwoofera wydawać się może łatwy, ale taki nie zawsze jest. Wszystko jest zależne od filozofii oraz podejścia, jaką wyznaje kupujący. Poniżej odpowiemy na pytanie, czym są subwoofery oraz jakie rodzaje subwooferów wyróżniamy.

Co to jest subwoofer i jakie są rodzaje?

Subwoofery są niezależnymi modułami, które zawierają niskotonowe głośniki. W zestawach kina domowego, a także w innych aparaturach audio, na przykład z samochodowym przeznaczeniem, subwoofery odpowiadają bezpośrednio za odwzorowywanie dźwięków o niższych częstotliwościach. Oznacza to nic innego jak to, że podkreślają one basy, a dzięki konstrukcji specjalnej, która wprawia powietrze w ruch, tworzą efekty drżenia ścian oraz wyposażenia. Jest to bardzo istotne dla miłośników mocniejszego brzmienia.

Subwoofery są genialnym uzupełnieniem dla systemów audio o mocy ograniczonej oraz pracujących w mniejszych pomieszczeniach, w których niskie tony są tłumione o wiele, wiele szybciej. Subwoofery się dzielą na dwie kategorie. Wyróżniamy subwoofery aktywne oraz pasywne. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że subwoofer aktywny wbudowany ma wzmacniacz, który jest dobrany odpowiednio do mocy głośnika. Z kolei pasywny jest go całkowicie pozbawiony. Aby móc korzystać z niego, należy się zaopatrzyć w zewnętrzny kompatybilny wzmacniacz.

Zaletą pasywnych urządzeń jest na pewno ich cena. Są one o wiele tańsze od aktywnych subwooferów. Jednak z drugiej stronie nie możemy ich użytkować bez wspomagania ze strony samego wzmacniacza. Do tego musi on być dopasowany odpowiednio, inaczej w wypadku najlepszym brzmienie będzie niestety niskiej jakości, a w najgorszym sprzęty nie będą w ogóle ze sobą współpracować. Kompletowanie zestawu wzmacniacz i subwoofer to tylko dodatkowy kłopot. Szczególnie gdy nie posiadamy zbyt dużej wiedzy w tym temacie. Dlatego właśnie w sklepach z elektronika można spotkać coraz rzadziej subwoofery pasywne, które niemal zostały całkowicie wyparte przez urządzenie aktywne, które są zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu.

Sprawdź ofertę sprzętu audio wchodząc na https://salony.nautilus.net.pl/

Czy subwoofer jest potrzebny?

Wiele osób się zastanawia, czy subwoofery są nam niezbędne. Na pewno zapotrzebowanie na spore głośniki niskotonowe razem z wiekiem. Jednak jeśli chociaż raz miał ktoś okazję użytkować samochód z subwooferem lub też miał z nim do czynienia w subwooferami przy kinie domowym, zawsze tegoż subwoofera mu będzie brakowało. Większego, czy też mniejszego, ale zawsze. Niskotonowy głośnik może być także traktowany jako prestiżowe wyposażenie, jeśli montowany jest w opcji jako uzupełnienie pasma dźwięku.

Jaki subwoofer do kina domowego wybrać?

Jakie subwoofery wybrać do kina domowego? Musimy zwrócić uwagę na parametry subwooferów. Parametrem podstawowym, który opisuje niskotonowe głośniki, wyrażana jest w watach moc. W bardzo dużym uproszczeniu moc za to odpowiada, jak będzie głośno w stanie grać dany subwoofer. Przy wyborze mocy tegoż urządzenia powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę to, w jak dużym pomieszczeniu zostanie on ustawiony. Większe pomieszczenia na pewno wymagają odpowiednio sporem mocy, która jest potrzebna do wytworzenia odpowiedniego akustycznego ciśnienia.

Warto także pamiętać o tym, aby przy zakupie głośnika także nie przesadzić w drugą stronę. Jeśli dysponujemy niedużym pomieszczeniami, to wybierzemy subwoofery o mniejszej mocy. Gdy się zdecydujemy na za mocne urządzenie, to ryzykujemy tym, że basy zdominują całkowicie dźwięk wydobywający się z kina domowego, przez co będziemy niezadowoleni z efektu finalnego pracy naszego zestawu.

Subwoofery znajdziesz w ofercie sklepu Nautilus na stronie https://salony.nautilus.net.pl/produkty/kolumny/subwoofery/

Poza rozmiarami pomieszczenia, w którym znajduje się subwoofer, spore znaczenie ma także miejsce ustawienia sprzętu. Dźwiękowe fale o niskiej częstotliwości odbijają se łatwo od ścian. Z tego właśnie powodu ustawienie niskotonowego głośnika w kącie pokoju zwiększy samo zjawisko reprodukcji basów. W naszym pomieszczeniu możemy spotkać miejsca, w których niskie dźwięki będą osłabione wyraźnie.

Powinniśmy pamiętać o tym, że ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić, z którego kierunku docierają niego dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości. Bez żadnego problemu wykryje ono jednak zmianę w natężeniu. Właśnie z tegoż powodu warto eksperymentować z przeróżnymi ustawieniami subwoofera w celu otrzymania satysfakcjonującego oraz optymalnego poziomu basów.

Na pewno natrafimy w ofercie na takie subwoofery, które spełnią nasze oczekiwania. Spośród nich wybierzemy odpowiedni dla siebie.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here