Notariusze

Czeka Cię podpisanie ważnych umów czy też innych tego typu dokumentów? Nie jesteś pewien jak to załatwić? Nie do końca rozumiesz, z jaką umową musisz obowiązkowo udać się do kancelarii notarialnej? Zastanawiasz się ile będzie kosztowała Cie tego typu usługa prawnicza? Jeżeli tak to koniecznie zapoznaj się z naszym informatorem na temat spraw załatwianych u notariusza!

Z jakimi sprawami obligatoryjnie musimy udać się do notariusza?

Zgodnie z polskim prawem umowy, które bezwzględnie wymagają formy aktu notarialnego ( typ dokumentu, które mogą wydawać i poświadczać tylko i wyłącznie notariusze) to: umowa sprzedaży nieruchomości, umowa darowizny (specyficzna regulacja), umowa ustanowienia użytkowania wieczystego, umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu, umowa spółki komandytowej, mowa spółki komandytowo-akcyjnej, umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, umowa spółki akcyjnej, oraz wszelkie małżeńskie umowy majątkowe.

Co jeżeli wyżej wymienione umowy zostaną sporządzone bez pomocy notariusza?

W takim przypadku zawsze obowiązuje zasada nieważności takich umów. Nie ma mocy wiążącej ani zawarcie jej na piśmie ani ustnie, taki dokumentu po prosty nie niesie ze sobą żadnej mocy prawnej, a co za tym idzie jest całkowicie nieważny. Jeżeli chodzi o umowę sprzedaży nieruchomości to należy pamiętać, że na podstawie umowy sporządzonej bez notariusza nie będzie możliwe uzyskanie wpisu do księgi wieczystej.

Czym jest umowa z podpisem notarialnie poświadczonym?

Należy pamiętać, że jest to zupełnie inny typ umowy niż ten wyrażony za pomocą aktu notarialnego. Polega to na sporządzeniu umowy przez strony tegoż dokumentu, następnie notariusz poświadcza swoim podpisem taki właśnie stan faktyczny. Trzeba jednak pamiętać, że notariusz nie podda analizie prawnej ani zgodności z prawem tego typu umowy.

Czy są umowy, które wymagają poświadczenia notarialnego?

Tak, zaliczamy do nich: umowę zbycia, wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub ustanowienia użytkowania na przedsiębiorstwie oraz umowę zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Sporządzenie tych umów w jakikolwiek inny sposób spowoduje ich nieważność.

Ile kosztuje usługa wykonana w kancelarii notarialnej?

Jeżeli chodzi o ceny, to notariusze pobierają tak zwaną taksę notarialną, a więc nie możemy zapłacić za usługę więcej niż maksymalnie trzy stawki takiej taksy. Taksa zależy natomiast od umowy, która sporządzamy. Należy jednak przygotować się na dosyć spore wydatki, tego typu usługi nie należą do najtańszych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here