Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy także mężczyzn, zwłaszcza po usunięciu prostaty, choć mówi się o tym zdecydowanie mniej niż o nietrzymaniu moczu u kobiet. Jedną z przyczyn jest zapewne uczucie wstydu, które powstrzymuje wielu panów przed wizytą u lekarza. A niesłusznie. Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty to częsta przypadłość, którą jednak można skutecznie leczyć. Im szybciej po operacji podjęte zostanie leczenie tej dolegliwości, tym lepiej, ale do lekarza zgłosić się można nawet kilka miesięcy, a nawet lat po zabiegu. Przeczytaj, jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu po usunięciu prostaty.

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty – dlaczego się pojawia?

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty, czyli prostatektomii, to jeden z najczęstszych niepożądanych skutków operacji usunięcia gruczołu krokowego. Dzieje się tak na skutek osłabienia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, które zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet pozwalają na kontrolowanie potrzeby oddawania moczu. U panów po operacji usunięcia prostaty nietrzymanie moczu może też mieć związek z nadreaktywnym pęcherzem – jest to częsta przypadłość przy przeroście prostaty, która może utrzymywać się nadal po usunięciu gruczołu krokowego.

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty – jak poradzić sobie z tym problemem?

Problem nietrzymania moczu po usunięciu prostaty należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi. Szybkie podjęcie kroków zaradczych to większe szanse na całkowite wyleczenie. Zaleca się, by leczenie i rehabilitację przy nietrzymaniu moczu rozpocząć najpóźniej cztery tygodnie od operacji usunięcia gruczołu krokowego, nie później zaś niż pierwsze dwa lata od zabiegu.

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty leczy się farmakologicznie oraz przez stymulację i trening mięśni Kegla. Stosowany jest też trening kontynencji, polegający na zmniejszeniu reaktywności pęcherza poprzez zwiększanie przerw pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie.

Mięśnie Kegla trenowane są w taki sposób, by zwiększyć ich siłę i możliwość utrzymania dzięki nim moczu. Stosowany jest w tym celu trening przyrządowy, a także elektrostymulacja, elektroterapia, masaże oraz kąpiele. Dobre rezultaty daje też stosowanie leków rozkurczowych.

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty – środki higieniczne

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty może w dużym stopniu utrudnić życie i powodować uczucie dyskomfortu u dotkniętych tą przypadłością mężczyzn. Na szczęście istnieją sposoby, by w dyskretny sposób ukryć tę dolegliwość. W aptekach dostępne są środki higieniczne przeznaczone dla panów z problemem nietrzymania moczu, dostosowane do męskiej fizjonomii. Przy lekkim  nietrzymaniu moczu zaleca się stosować wkładki anatomiczne TENA Men Light i TENA Men Slim. Dzięki odpowiedniemu kształtowi są one dyskretne i wygodne.  Zapobiegają też, podobnie jak inne produkty TENA, powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Przy bardziej nasilonym nietrzymaniu moczu pomocne będą majtki chłonne TENA Men Pants dla mężczyzn.

[Głosów:3    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here