Niepłodność – z czego wynika i jak ją rozpoznać?

Jak pokazują statystyki, liczba par zmagających się z problemem, jakim jest niepłodność, z roku na rok wzrasta. Specjaliści podkreślają, że istnieje grupa mających na to wpływ symptomów, które można zaobserwować we własnym organizmie. Jak wyglądają objawy niepłodności?

Skąd się bierze niepłodność?

Zanim skupimy się na symptomach, warto wymienić także najważniejsze przyczyny niepłodności. Nie jest specjalną tajemnicą fakt, że inne czynniki decydują o tym w przypadku kobiet, a inne są powodem niepłodności męskiej. Jeżeli chodzi o problem od strony damskiej, to bez wątpienia najczęstsze jego źródła tkwią w systemie hormonalnym. Mowa tu głównie o nieprawidłowościach owulacyjnych, za które odpowiadać może zła anatomia i funkcjonowanie jajników, macicy oraz jajowodów. Kłopoty z jajeczkowaniem, skutkujące później niepłodnością, to często również efekt nadwagi i otyłości, anoreksji, chorób przysadki mózgowej i tarczycy.

Przyczyny niepłodności zarówno męskiej, jak i żeńskiej to również hiperprolaktynemia (nadprodukcja prolaktyny), alkoholizm, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, wady genetyczne, terapia niektórymi środkami farmakologicznymi, a także czynnik psychologiczny.U panów podstawowy powód niepłodności to mniejsza ilość produkowanych plemników. Ponadto wymienić należy również dodatkowo urazy, choroby jąder (m.in. żylaki, wodniaki, guzy, wnętrostwo) i powikłania po śwince.

Najbardziej charakterystyczne objawy niepłodności

Wymienianie sygnałów zwiastujących niemożność zajścia w ciążę trzeba rozpocząć od spadku libido. Zmniejszone potrzeby seksualne, a także ból odczuwany w trakcie stosunku – to objawy niepłodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U pań pojawiają się zaburzenia menstruacyjne – cykle stają się nieregularne, a czasem miesiączka w ogóle nie występuje lub jest niezwykle bolesna. W międzyczasie pojawiać się może wydzielina z pochwy o niepokojącej konsystencji, woni lub barwie. U niektórych kobiet następuje nagły spadek lub wzrost masy ciała.

Z kolei objawy niepłodności mężczyzn to – poza wspomnianym osłabieniem popędu seksualnego – także impotencja. Zaburzenia związane z erekcją stanowią jeden z najważniejszych symptomów. Często zaobserwować można także zmianę anatomiczną moszny. W wielu przypadkach objawem niepłodności męskiej jest także inny wygląd lub ilość ejakulatu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here