dieta

Pojęcie diety kojarzy się najczęściej z odchudzaniem lub ustalonym jadłospisem dla osób chorych. W rzeczywistości jest ono znacznie szersze i dotyczy wszystkich, którzy chcą się racjonalnie odżywiać. Dobrze zbilansowana dieta gwarantuje dostarczenie organizmowi potrzebnych dla zdrowia składników odżywczych. Czym ona jest w rzeczywistości i dlaczego niełatwo ją samemu dobrać? Sprawdźcie.

Co to jest dieta zbilansowana i dlaczego jest taka ważna dla organizmu?

Nie każdy, nawet zupełnie zdrowy człowiek, powinien odżywiać się tak samo. Indywidualne potrzeby organizmu uwarunkowane są między innymi trybem życia, wiekiem, czy stanem zdrowia. Przykładowo dziecko w okresie wzrostu czy sportowiec potrzebują nie tylko innej liczby kalorii niż osoba prowadząca siedzący tryb życia, ale też często innych proporcji składników odżywczych. Jeszcze inaczej powinni odżywiać się ludzie starsi czy chorzy. Opracowywanie jadłospisu dla takich osób powinno być podyktowane ich rzeczywistymi potrzebami. Dobrze zbilansowana dieta, czyli dobierana indywidualnie, aczkolwiek w oparciu o zalecenia  żywieniowe dla poszczególnych grup, gwarantuje zaspokojenie konkretnych potrzeb organizmu. Jeśli jednak w rodzinie jest kilka osób o różnym zapotrzebowaniu energetycznym i odżywczym, bardzo trudno jest im wszystkim odżywiać się racjonalnie, gotując wspólne posiłki, takie same dla wszystkich. Z pomocą może przyjść tutaj catering dietetyczny, który dostarczy posiłki przygotowane pod okiem specjalistów indywidualnie dla każdego.

Dieta dopasowana do potrzeb

Kiedy jeszcze warto korzystać z gotowych, opracowanych dla każdego z osobna posiłków? Warto wypróbować tę opcję nie tylko wtedy, gdy każdy z członków licznej rodziny ma inne potrzeby, ale także w sytuacji gdy:

  • chcemy zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze,
  • nie mamy czasu gotować,
  • mamy czas, ale nie umiemy gotować lub szkoda nam na to czasu,
  • chcemy zrezygnować ze „śmieciowego” jedzenia,
  • chcemy schudnąć,
  • pragniemy zbudować masę mięśniową,
  • potrzebujemy jadłospisu dostosowanego do naszego stanu zdrowia.

To tylko niektóre przykłady sytuacji, w których przydają się codzienne posiłki opracowane przez specjalistów. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej, a nawet śmiało można stwierdzić, że są one wskazane dla każdego, kto chce być zdrowy, dobrze się odżywiać, a nie ma wystarczającej wiedzy, jak tego dokonać.

Dobrze zbilansowana dieta i spożywane w oparciu o nią regularne wartościowe posiłki szybko poprawią nasze samopoczucie, a nie jest to jedyna korzyść. Kolejna to zyskanie sporo czasu na realizację swoich pasji i odpoczynek. W obliczu tylu zalet warto się poważnie nad tym zastanowić i sprawdzić, jakie diety pudełkowe są oferowane w naszej okolicy.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here