Logopedia w warunkach domowych

Terapia logopedyczna jest często długim i skomplikowanym procesem. Niestety w wielu przypadkach zajęcia w gabinecie nie są wystarczające. Z pomocą przychodzą wtedy domowe ćwiczenia logopedyczne, które pomagają w rozwijaniu sprawności narządów mowy dziecka. Jednak warto pamiętać o tym, aby dodatkowe zajęcia nie były dla maluchów przykrym obowiązkiem, a stanowiły formę zabawy. W tym wpisie przedstawimy zalety wynikające z ćwiczeń logopedycznych.

Czym jest logopedia? 

Nauka zajmująca się terapią zaburzeń mowy oraz jej rozwojem, kształtowaniem i doskonaleniem to logopedia. Logopedzi na całym świecie pomagają bardzo małym dzieciom w rozwoju językowym, a nawet w komunikacji pozawerbalnej. Ich zadaniem jest też pomoc w powrocie do pełnej sprawności narządów mowy po przebytych chorobach czy uszkodzeń mechanicznych. 

Rozwój dziecka a rozwój mowy 

Mowa to czynność psychiczna, która warunkuje prawidłowe funkcjonowanie procesów nerwowych. Tej umiejętności każdy z nas musi nauczyć się sam (podobnie jest z chodzeniem). Choć w tym przypadku ogromną rolę odgrywa także otoczenie, w którym dziecko przebywa na co dzień. To właśnie środowisko domowe jest pierwszym z przekaźników wzorców związanych z poprawną wymową. Śmiało można stwierdzić, że rodzina to pierwszy “trener” mowy. 

Logopedia

Logopedia wspomaga rozwój mowy 

Wiele rodziców niepokoi się, gdy ich dwuletnie dziecko komunikuje się z najbliższym otoczeniem tylko pojedynczymi słowami. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonsultować z logopedą swoje wątpliwości związane z aktualnym etapem rozwoju mowy dziecka. Podczas wizyty, specjalista zaburzeń komunikacyjnych z pewnością pomoże dobrać maluchowi odpowiednią drogę terapii, a także doradzi jakie ćwiczenia logopedyczne możemy wykonywać z dzieckiem w warunkach domowych. Dlatego tak ważne jest, aby nie robić nic na własną rękę. Trening narządu mowy zawsze powinien być dedykowany pod konkretnego malucha, a zalecenia muszą zostać odgórnie narzucone przez logopedę lub neurologopedę.

O czym należy pamiętać podczas domowych ćwiczeń logopedycznych 

Niepowodzenie w terapii logopedycznej najczęściej wiąże się z brakiem regularności podczas ćwiczeń w domu. W tym przypadku najlepszym wyjściem są codzienne zajęcia, które pomogą z wyrobieniem dobrego nawyku mówienia. Gimnastyka buzi i języka bywa męcząca, szczególnie dla dzieci. Ich narząd mowy jest o wiele słabszy niż w przypadku dorosłych. Dlatego zaleca się, aby dawkować poszczególne treningi. Zbyt duża intensywność szybko zniechęci malucha do regularnych ćwiczeń. Dzieci często bywają przekorne i niestety łatwo się zniechęcają, gdy ktoś narzuca im coś z góry. Podczas ćwiczeń warto dostarczać maluchom dobry wzorzec, mówmy głośno i wyraźnie, ale nigdy ich nie poprawiajmy. W tym przypadku pogłębimy tylko ich frustrację, a przecież nie o to nam chodzi. Nie zapominajmy o tym, aby trening logopedyczny był też dobrą okazją do zabawy. Nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty, a każdy maluch z przyjemnością weźmie w niej udział. 

Mowa kształtuje osobowość, zdolności psychiczne, buduje pewność siebie oraz podnosi poczucie własnej wartości. Warto dbać o jej prawidłowy rozwój, ponieważ nie jest to tylko sposób komunikowania się. Każdy rodzic może mieć wpływ na jakość mowy swojego dziecka. Do utrwalenia prawidłowych wzorców wystarczy wspólne wykonywanie prostych, codziennych czynności. Czas z dzieckiem warto spędzać na czytaniu, śpiewaniu oraz rozmowie charakteryzującej się starannym wypowiadaniem wyrazów. 

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here