Księgowa

Zawód księgowego jest jedną z najstarszych profesji na świecie. Uznaje się także, że jest jednym z tych najbardziej przyszłościowych. Wybór księgowości jako ścieżki zawodowej kariery zapewnia stałą pracę, przecież rozliczenia finansowe są i będą potrzebne zawsze.

Wykwalifikowany księgowy, który odbył konieczne szkolenia podatkowe i kursy dla księgowych wedle konkretnych specjalizacji, może samodzielnie dokonać wyrobu w ramach podjęcia pracy zarobkowej. Księgowy może otworzyć własne biuro rachunkowe, pracować w takowym albo zatrudnić się w firmie, w dziale księgowym na etat. Same firmy, które, by móc funkcjonować i rozwijać się w danym sektorze rynku również potrzebują rozliczeń. Mogą zatrudniać księgowego albo rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym. Jaka opcja jest lepsza? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i struktury działania działalności gospodarczej.

Zatrudnienie księgowej na etat

Takie rozwiązanie jest typowe raczej dla dużych firm, których rozliczenia podatkowe i ZUS są skomplikowane. W takim przypadku nie wystarczą kursy rachunkowości na poziomie podstawowym, by móc profesjonalnie rozliczać płace, faktury, podatki, sprawować kontrolę nad finansami firmy. Duże przedsiębiorstwa organizują nierzadko całe działy księgowe, jest to bardziej opłacalne niż współpraca z zewnętrznym podmiotem.

Współpraca z biurem rachunkowym

To opcja dla mniejszych firm, którym nie opłaca się utrzymywać księgowego na etacie. Dotyczy raczej przedsiębiorstw, które zatrudniają niewielką liczbę pracowników i współpracują z dosyć wąską grupą kontrahentów. To świetne rozwiązanie dla właścicieli firm, którzy chcą skupić się na rzeczywistej działalności swojego biznesu, ale jednocześnie chcą minimalizować koszty, jakie wiążą się z comiesięcznymi rozliczeniami.

Samodzielna księgowość

Dotyczy najczęściej jednoosobowych działalności gospodarczych. Takim firmom zupełnie nie opłaca się zatrudniać księgowej na etat ani nawet współpracować z biurem księgowym. Minimalna ilość formalnych rozliczeń sprawia, że sam właściciel przechodzi kurs księgowości. Warszawa oferuje ich niezliczoną ilość, można też korzystać ze szkoleń online. Już podstawowa wiedza wystarczy, by móc prowadzić biznes w zakresie finansów w pełni sprawnie.

Oczywiście, decyzja o wyborze rodzaju realizacji rozliczeń rachunkowych pozostaje dowolna i taką podejmuje właściciel prowadzonego biznesu. Jest to zawsze decyzja indywidualna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here