Jakie usługi oferuje optyk

W dzisiejszych czasach niestety coraz więcej osób ma mniejsze lub większe problemy ze wzrokiem. Między innymi dlatego też na naszym rynku pojawia się coraz więcej salonów optycznych. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się, jakie usługi oferuje dobry optyk.

Podstawowe usługi, które oferuje salon optyczny?

Doświadczeni optycy oferują swoim klientom szczegółową diagnozę problemów ze wzrokiem. Dobry optometrysta/okulista po dokładnym zbadaniu wzroku jest w stanie dobrać odpowiednie szkła korekcyjne. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dobranie odpowiednich oprawek wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. W salonie optycznym można przymierzyć kilka modeli oprawek, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać te, w których najkorzystniej będziemy się prezentować. Niektóre salony korzystają również z komputerowych symulacji. Optyk pomoże również w dobraniu odpowiednich szkieł do oprawek. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkieł, dlatego też warto skorzystać z fachowej pomocy. Dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko szkła cienkie, ale również szkła progresywne, które są najlepszym wyborem dla osób w średnim wieku. Nie można zapominać także o powłokach, które dodatkowo zabezpieczają szkła. Optyk podpowie nam również, jakie soczewki kontaktowe warto wybrać. Pamiętać należy o tym, że nie we wszystkich szkłach kontaktowych można uprawiać sporty ekstremalne.

Jak wygląda badanie wzroku w salonie optycznym?

W nowoczesnych salonach optycznych wykonuje się najczęściej komputerowe badanie wzroku. W tym badaniu wykorzystuje się specjalny refraktometr, dzięki któremu optyk jest w stanie dokładnie określić ostrość widzenia. Jeżeli chodzi o samo badanie, to polega ono na precyzyjnym zmierzeniu krzywizny rogówki i soczewki oka. Podczas badania jedynym zadaniem pacjenta jest skupienie wzroku na obrazie w dali. Optyk bada wzrok również za pomocą foroptera. W trakcie tego badania zmienia się nie tylko soczewki, ale również dokonuje się niewielkich korekt w ustawieniu samego urządzenia. W ten prosty sposób optyk jest w stanie dobrać optymalną moc okularów. W wielu salonach optycznych spotkać można także retinoskop. W urządzeniu tym po wprowadzeniu źródła światła można szybko sprawdzić poziom jego odbicia bezpośrednio w siatkówce. Opisywane badanie najczęściej wykorzystywane jest w przypadku małych dzieci, gdzie utrudniona jest komunikacja z pacjentami. Kolejnym wartym uwagi urządzeniem jest tonometr. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu optyk jest w stanie dokonać pomiaru ciśnienia w oku.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Glasson – oprogramowanie dla optyków i optometrystów

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here