jak wyglądają wszy

Jak zaraża wesz głowowa?

Infekcja występuje, ponieważ wszy, zwykle dorosłe wszy, pełzają od jednej osoby do drugiej, gdy głowy są blisko siebie. Wszy nie mogą skakać, ale pełzną od włosów do włosów. Jeśli wszy odejdą od skóry głowy, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że dojdzie tam ponownie. Szybko osłabnie i przetrwa maksymalnie 1-2 dni. Mycie mebli, zabawek, pluszaków i tym podobnych jest zatem niepotrzebne.

Zakażenie przez przedmioty takie jak ubrania, meble, pluszowe misie lub inne przedmioty jest mało prawdopodobne. Istnieje jednak możliwość, że wszy mogą być rozprzestrzeniane przez grzebienie i szczotki. Dlatego, jeśli w domu są wszy, należy dokładnie wyczyścić wszystkie szczotki i grzebienie. Nie zaleca się zakładania nakryć głowy pożyczonych przez kogoś, kto ma wszy. Chociaż szansa na rozprzestrzenienie się wszy przez nakrycie głowy jest mała, to jednak lepiej nie stwarzać do tego żadnej możliwości.

Trzy różne rodzaje wszy

Posiadanie wszy nazywa się pedikulozą, potocznie zwaną wszawicą. Istnieją trzy różne wszy, które mogą żyć na człowieku:
Wesz głowowa. Najczęściej spotykana.
Wesz łonowa. Ta wesz zwykle zakaża poprzez kontakt seksualny. Wszy są najczęściej spotykane we włosach wokół genitaliów i otworów odbytu
Wesz odzieżowa. Te wszy rozprzestrzeniają się w złych warunkach higienicznych.

Objawy świadczące o tym, że masz wszy. Swędzenie skóry głowy jest powszechnym objawem wszy głowowej. Ślina wszy zawiera substancje, które po wejściu w skórę wywołują swędzenie. Jednak nie wszyscy, którzy mają wszy, odczuwają swędzenie. Innym symptomem wszy głowowej jest ból i infekcje skóry głowy w wyniku ugryzień wszy. Czarny proszek, odchody wszy lub głowy wszy można czasem wykryć na wezgłowiu lub kołnierzu.

Jak wyglądają wszy i ich jaja?

Jaja są owalne i szare, brązowe lub jasne. Jaja są przyklejone do włosów w pobliżu głowy. Jeśli nie masz pewności, czy widzisz łupież lub jajka, spójrz na kształt. Łupież rozluźnia się łatwo, gdy drapie się po skórze głowy, jajko przykleja się do linii włosów i ma charakterystyczny podłużny kształt.

Wesz może być trudniejsza do zauważenia, ale ma charakterystyczne szybkie ruchy. Wszy dorosłego człowieka mają około 2 milimetrów długości, maksymalnie 3 milimetry długości, a zatem mogą być trudno widoczne między włosami. Wesz ma płaskie podłużne ciało, sześć nóg i małą głowę z dwoma rogami.

Większość ludzi, jeśli już ma wszy, to jest ich kilka (1-10), dlatego dokładne sprawdzenie wszystkich miejsc na głowie jest ważne dla wykrycia wszy.

fryzura

Cykl życiowy wszy głowowej.

W cyklu życia wszy są trzy etapy: jaja, nimfy i wszy dorosłe. Wesz płci żeńskiej przylega mocno do włosów przy skórze głowy z substancją podobną do kleju. Po siedmiu do jedenastu dni nowo narodzone nimfy wydostają się z jaj i zaczynają ssać krew ze skóry głowy. Następnie mija około sześciu dni, zanim nimfa rozwinie się do dorosłej wszy, zanim nowa wesz płci żeńskiej zacznie składać jaja. Pojedyncze dorosłe wszy mogą po pokryciu złożyć od 30 do 300 jaj. Wesz żyje około trzech tygodni.

Jak wykryć wszy?
Wszy można najczęściej znaleźć na szyi, szczególnie w obszarze za uszami, i wyżej, ale często są rozmieszczone w innych obszarach głowy.

Załóż biały ręcznik na ramiona osobie, której chcesz sprawdzić obecność wszy. Jeśli ta osoba ma długie włosy, należy użyć dodatkowego ręcznika, aby złapać wszy. To, że ręcznik jest biały, ułatwia wykrycie wszy. Trzyj systematycznie ręcznikiem od cebulek do końcówek włosów. Powtórz ten sam proces na szyi, aby usunąć wszystkie możliwe wszy. Jeśli widzisz jaja wszy, możesz je usunąć palcami.

Wszy są małe, więc lupa przyda się wielu osobom. Powinieneś wytrzeć grzebień w papier. Ewentualne wszy wyschną w ciągu kilku minut i wtedy zobaczysz, że się poruszają.

młodz dziewczyna

Leczenie wszy głowowej.
Kup środki przeciwwszowe, które działają Istnieje wiele różnych produktów do wszy dostępnych w sprzedaży. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w te, które dają sprawdzone efekty. Takie produkty znajdziesz na pewno w aptece. Możesz także obciąć włosy krócej niż 0,5 cm.

Tylko ci, u których wykryto wszy, powinni poddać się leczeniu. Ważne jest, aby zbadać wszystkich w rodzinie, klasie lub przedszkolu, aby dowiedzieć się, kto ma wszy i kto ma być leczony. Nauczyciele i pracownicy przedszkola muszą również zostać zbadani.

Wesz nie jest oznaką nieczystości.
Wiele osób postrzega wesz jako oznakę brudu, nieczystości, ale ważne jest, aby podkreślić, że wszy nie mają nic wspólnego z czystością. Występują wszędzie, we wszystkich rodzinach.

[Głosów:6    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here