jak poprawić kondycję

Sport w ostatnich czasach stał się coraz bardziej popularny. Można pokusić się o stwierdzenie, że stał się on wręcz modny. Dobrze jest uprawiać sport i chwalić się tym w towarzystwie. Dodatkowym plusem zdecydowanie jest to, że poprawiamy swoją kondycję, a co za tym idzie jesteśmy zdrowsi. Oczywiście przynajmniej w teorii, bo jeśli nie podchodzimy do uprawiania sportu z odpowiednim poziomem wiedzy to bardzo szybko możemy się nabawić kontuzji.

Może ona rzutować nie tylko na sport, ale również utrudniać nam życie prywatne. Warto więc zaczynając swoją przygodę ze sportem skorzystać z pomocy innych osób. Mogą to być wykwalifikowani trenerzy personalni lub znajomi, którzy ze sportem mają do czynienia od dłuższego czasu.

Istotna w tym wszystkim jest również nasza przeszłość, czyli to czy uprawialiśmy sport w przeszłości i na jakim poziomie. Dużo łatwiej wrócić do wcześniej uprawianej dyscypliny, niż zaczynać swoją przygodę zupełnie od zera. Nie mniej jednak pytanie jak poprawić kondycję bardzo często pada w wielu rozmowach. Postaramy się odpowiedzieć na ten temat przedstawiając kilka możliwości jakie oferuje nam sport.

Po pierwsze zajęcia na siłowni

To bardzo często pierwszy pomysł osób, które chcą polepszyć swoją formę. Pomysł nie jest zły, ale warto pamiętać o tym, że siłownie często nastawiają się też na poprawę sylwetki, co niekoniecznie idzie w parze z lepszą wytrzymałością i ogólną kondycją. Warto więc swoje ćwiczenia skupić na cardio, czyli ćwiczeniach wytrzymałościowych. Większość siłowni oferuje w tym celu sporo sprzętu. Mogą to być bieżnie, które imitują chodzenie, marsz czy bieganie.

Jest to świetna alternatywa na dni, kiedy pogoda za oknem nie zachęca do jakiejkolwiek aktywności na zewnątrz. Kolejnym urządzeniem cardio są orbitreki. Ich zaletą jest to, że możemy wprawić w ruch również górne partie ciała, a możliwość doboru obciążenia sprawia, że dostosujemy pracę urządzenia do naszej aktualnej kondycji. Oczywiście na siłowniach nie może również zabraknąć rowerów. Z reguły mamy do dyspozycji rowery z zaawansowaną elektroniką, które czasami umożliwiają pedałowanie w pozycji poziomej.

poprawić kondycję

Jedak lepszym rozwiązaniem są rowery spinningowe wyposażone w ostre koło. Jazda na nich dużo lepiej odwzorowuje jazdę na typowym rowerze. Jeśli stawiamy swoje pierwsze kroki na siłowni to warto skonsultować swój plan ćwiczeń z dostępnym trenerem. Odpowiedni szkoleniowiec wesprze nas w ćwiczeniach oraz doradzi jakie dodatkowe ćwiczenia możemy wykonywać.

Drugi pomysł na poprawę kondycji to jazda na rowerze

We wszelkich statystykach sport ten jest wskazywany jako najczęściej uprawiany przez Polaków. Wydawać by się mogło, że na pierwszym miejscu powinno znaleźć się bieganie. Jednak do grona rowerzystów zaliczają się rodziny, które wybierają się na wycieczki rowerowe, więc to zawyża statystyki na korzyść roweru. O tym, że jazda rowerem jest bardzo przyjemna nie trzeba wiele mówić. Warto jednak zadbać o to, żeby nas sprzęt był sprawny, a co za tym idzie bezpieczny.

Koniecznie też pomyślcie o posiadaniu kasku, który często jest lekceważony przez osoby sporadycznie poruszające się na rowerze. Jeśli chodzi o sam trening na rowerze to warto zaczynać od krótkich przejażdżek na dystansie 10-15 km. W późniejszym czasie można, a nawet trzeba, dokładać dystansu.

Samo tempo nie powinno być zbyt wysokie i oczywiście dostosowane do naszych możliwości. Jadąc na rowerze warto co jakiś czas zadać sobie pytanie: czy to jest tempo, które jestem w stanie utrzymać do końca? Dobrą radą będzie również to, że warto wybierać się rowerem po za miasto. Sam przejazd przez zatłoczone ulice nie jest niczym przyjemnym i potrafi skutecznie zniechęcić do pedałowania.

ćwiczenia na siłowni

Ostatni ze sportów, który na pewno pomoże nam poprawić kondycję to oczywiście bieganie. Jest to bardzo łatwo dostępny sport i niezwykle popularny. Wystarczy kupić buty i możemy biegać. Jeśli chodzi o odzież to początkowo powinny nam wystarczyć zwykłe dresy. Samo obuwie powinno być dobrej jakości i nie warto na nim oszczędzać. Uchroni nas to przed kontuzjami i różnego rodzaju stanami przemęczenia mięśni nóg.

Sporo osób zadaje pytanie gdzie powinno się biegać? Cóż, wystarczy nam kawałek równego chodnika. Ciekawą opcją jest też udanie się na stadion, jednak tego rodzaju praktykę polecamy bardziej zaawansowanym biegaczom, którzy chcą wykonać specjalistyczne ćwiczenia. Oczywiście możemy również biegać po parku czy lesie, co jest bardzo atrakcyjne. Jeśli uznamy, że nasza kondycja jest na odpowiednim poziomie możemy pokusić się o udział w biegu ulicznym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here