Jak napisać CV bez doświadczenia

CV jest pierwszym krokiem do uzyskania zatrudnienia. Można potraktować je jako wizytówkę, której rolą jest przyciągnięcie uwagi rekruterów i skłonienie ich do zaproszenia do udziału w kolejnych etapach rekrutacji. Poniższy artykuł przygotowany przez ekspertów z portalu https://mojebezrobocie.pl/ pomoże z pewnością osobom piszących swoje pierwsze CV.

CV bez doświadczenia – co wpisywać?

CV stanowi podsumowanie dotychczasowej kariery. Jednak co w nim umieścić, jeśli dotąd się nie pracowało? Takie pytanie zadają sobie osoby szukające pierwszej pracy. Puste CV brzmi jak coś, co niekoniecznie zachęci rekrutera. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna. Główną zasadą CV jest bowiem zgodność z ofertą, na którą się odpowiada… a ta może wprost nie wymagać doświadczenia. Wtedy można spróbować zaprezentować się od innej strony.

Jeśli zna się wymagane w ofercie języki – dajmy na to angielski – nie należy wahać się go wpisać? Biegła obsługa pakietu biurowego, do tego jeszcze poparta certyfikatem? Też się przyda, zwłaszcza do prac biurowych. Dodatkowym atutem będą wolontariaty. Są one darmowe, więc wiele osób nie traktuje ich jako doświadczenia zawodowego. To jednak błąd! Nabyte w ich trakcie praktyczne umiejętności mogą przekonać rekruterów.

Bez doświadczenia można próbować także opisać czytającym CV pracownikom działu HR przedstawić swoje cele zawodowe. Może on brzmieć przykładowo: „W Państwa firmie chciałbym rozwinąć swoje umiejętności prowadzenia social mediów i nabyć pierwsze umiejętności w branży reklamowej”. Takie krótkie zdanie jest sygnałem, że dana osoba wie, po co aplikuje.

Zainteresowania w CV bez pracy

Mogą być one atutem, zwłaszcza, jeśli komponują się z ofertą. Przykładowo – ktoś szuka pierwszej pracy w charakterze recepcjonisty na siłowni. Prywatnie interesuje się treningiem siłowym. To przecież genialne połączenie! Taka osoba, mimo braku doświadczeń zawodowych, ma większe szanse na zaproszenie na rozmowę. Przecież dzięki swojemu prywatnemu hobby będzie w stanie udzielać klientom profesjonalnych porad na miejscu. Padną o to pytania na rozmowie. Głęboka ekspertyza i pewność siebie z pewnością zrobią wrażenie na każdym reprezentancie firmy zaangażowanym w rozmowę.

CV bez pracy – kłamstwo

Niektórym osobom przychodzi na myśl, by fałszować doświadczenie zawodowe. CV bez doświadczenia zawodowego wypełnia się wtedy stanowiskami, na których się nie pracowało, w firmach, które nie zawsze istnieją. Takie rozwiązanie jest błędem, który bardzo szybko zostanie zauważony. W razie zaproszenia na rozmowę wyciąganie na jaw stanu faktycznego jest kwestią paru pytań. Osoba, która nigdy nie pracowała na danym stanowisku może mieć problem z odpowiedzią na pytania. Zabraknie jej także pewności siebie typowej dla osób, które mają doświadczenie zawodowe. „Wisienką na torcie” może być sieć kontaktów. Zna on kogoś z firmy, którą fałszywie wpisano? W takim razie może zapytać o rzekomo wspólnego znajomego. Albo rzeczywiście się z nim skontaktować, by zweryfikować uzyskane na rozmowie ze sprytnym kandydatem informacje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here