jemy papaje

Na całe szczęście społeczeństwo polskie powoli zapomina jak wyglądają puste sklepowe półki z przysłowiowym octem. W dzisiejszych czasach mamy dostęp praktycznie do wszystkiego, co zagraniczne. Tak naprawdę mało jest typowo polskich produktów. Słodycze są często niemieckie tak jak i chemia do naszych domów.

W tych przypadkach warto wspierać rodzimych przedsiębiorców i kupować tylko polskie produkty. Na rynku są jednak towary, które są egzotyczne i nie możemy ich wyprodukować w kraju. Są to m.in. owoce egzotyczne, które musimy importować, aby rozkoszować się ich smakiem.

papaja

Ananas
Współcześnie, największe jego uprawy znajdują się w Chinach, Brazylii oraz Meksyku. Stosowany jest w infekcjach układu oddechowego, w celu poprawy trawienia oraz pomocniczo w gojeniu się ran. Wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jest źródłem żelaza, manganu i miedzi, co dobrze wpływa na nasze kości. Jedzenie ananasa dostarczy nam również pokaźnej dawki witaminy C.

Mango
Jest słodką skarbnicą witaminy C. W naturalny sposób wzmacnia nasz organizm, co jest szczególnie ważne w okresie jesiennym i zimowym. Posiada cienką skórkę oraz mocno żółty miąższ. W jego środku kryje się duża pestka. Mango dostarczy nam również witaminę E oraz jedzone regularnie uzupełni niedobory magnezu oraz potasu w organizmie. Owoc ten najczęściej jest jedzony bez dodatków po obraniu i pokrojeniu na cząstki. Możemy również robić z niego soki oraz musy. Wspaniale komponuje się z niektórymi sałatkami.

Awokado
Owoc ten jest bardzo bogaty w błonnik, co usprawnia pracę przewodu pokarmowego oraz ułatwia trawienie. Jedzony pomiędzy posiłkami, zmniejsz ochotę na podjadanie. Jest bogatym źródłem zdrowych tłuszczów, które ułatwiają przyswajanie witamin. Jedzone w sałatkach zwiększa przyswajalność beta-karotenu oraz luteiny z pozostałych warzyw. Awokado oprócz sałatek pasuje do zapiekanek, dań obiadowych oraz sałatek. Wewnątrz posiada dużą pestkę, która również jest jadalna. Najlepiej, aby była ona sproszkowana.

Papaja
Nazywana owocem aniołów. Zawiera cenne antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się organizmu. Tak jak i mango jest bogatym źródłem witaminy C, więc chroni nas przed przeziębieniem. Papaja wspaniale sprawdza się w procesie regeneracji organizmu po kuracji antybiotykowej. Przyspiesza ona odbudowę flory bakteryjnej oraz usuwa toksyny z organizmu. Jak jeść papaję? Przede wszystkim należy ją obrać ze skórki i wydrążyć nasiona. Można ją jeść na surowo np. jako dodatek do sałatki owocowej. Papaja dodana do mięsa sprawi, że będzie ono bardziej soczyste. Wspaniale komponuje się również z rybami oraz owocami morza. Dojrzała smakuje jak lody, możemy jeść zarówno jej miąższ, jak i pestki.

jak jeść papaję

Granat
W owocu granatu znajdziemy witaminę C, E oraz składniki mineralne takie jak: selen, miedź, potas i cynk. Granat jest źródłem antyoksydantów, obniża poziom cholesterolu, zapobiega starzeniu się komórek oraz przeciwdziała chorobom serca. Aby móc rozkoszować się smakiem tego owocu, musimy wydobyć z niego rubinowe ziarenka. Możemy ja spożywać oddzielnie, dodając do sałatek, deserów czy też mięsa.

Kiwi
Inaczej chiński agrest. w kiwi znajdziemy potas, kwas foliowy, witaminę C, potas, miedź, mangan oraz błonnik. Ma ono właściwości moczopędne oraz jest bardzo pomocne przy zaparciach. Owoc ten bardzo dobrze znosi warunki przechowywania, przy zachowaniu wszystkich wartości odżywczych. Kiwi jemy bez skórki na surowo i dodajemy do sałatek. Z jego pestek możemy wyprodukować olej bogaty w kwasy tłuszczowe omega 3. Jedną z większych zalet kiwi jest zdolność hamowania apetytu na słodycze.

Persymona
Bardziej znana pod nazwą kaki. Z wyglądu przypomina pomidora, ale smakiem bardziej zbliżona jest do śliwki. Jest bardzo aromatyczna, słodka i zarazem lekko kwaskowata. Kaki jemy głównie na surowo lub wykorzystujemy je do przetworów tj. dżemów, galaretek i marmolad. Persymona dostarczy naszemu organizmowi witaminę A, C oraz błonnik. Bogata jest również w związki przeciw utleniające.

Banan
Składa się głównie z wody i węglowodanów. Bogate są w magnez, potas oraz serotoninę. Zielone mają więcej skrobi, natomiast dojrzałe zawierają więcej glukozy oraz fruktozy. Pomysłów na podanie bananów jest sporo. Mogą być jedzone na surowo, dodawane do koktajli oraz poddawane obróbce termicznej np. na grillu.

Owoce egzotyczne najbardziej kuszą nas zapachem i wyglądem. Najczęściej są o żywych barwach i nieregularnym kształcie. Jak widać oprócz wyglądu mają sporo innych zalet. Są przyjaciółmi naszego organizmu, wspomagają go i zaopatrują w witaminy. Warto włączyć je do codziennego jadłospisu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here