Twoje dziecko przyszło wreszcie na świat. Od tej chwili musisz dostosować swój tryb życia do potrzeb malucha, w tym także twoją dietę. Sprawdź, jak wygląda dieta matki karmiącej w pierwszym miesiącu życia dziecka i dowiedz się, czy faktycznie różni się od pozostałego okresu karmienia.
Konieczność przestrzegania diety eliminacyjnej po porodzie to mit. Mama karmiąca wcale nie musi zmieniać sposobu odżywiania, o ile do tej pory posiłki komponowała zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Warto przy tym pamiętać, że nie istnieje także specjalna dieta matki karmiącej w pierwszym miesiącu po porodzie. Możesz jeść wszystko to, co do tej pory – pod warunkiem, że od dawna przestrzegasz dobrych nawyków żywieniowych.
Jedz regularnie
Zalecenie spożywania regularnych posiłków może wydawać się nierealne do spełnienia – zwłaszcza dla mam, które mają wymagające dzieci pod opieką i niewiele czasu dla siebie. Postaraj się jednak, aby średnio co 3 godziny zjeść drobny posiłek. Nie musi być duży, ponieważ w ciągu dnia będzie ich 5 lub 6.
Jeśli regularne przygotowywanie jedzenia sprawia Ci trudność, poproś bliskich o pomoc. Możesz też przygotować posiłki na zapas – tak, by gotowe dania wymagały jedynie podgrzania w porze obiadu lub kolacji. Jeśli twój domowy budżet na to pozwala, możesz także skorzystać z oferty lokali gastronomicznych i cateringu. Zamawiaj jednak tylko zdrowe jedzenie.
Gdy komponujesz posiłki, unikaj przede wszystkim potraw ciężkostrawnych i fast-foodów.
Pij dużo wody
Podczas karmienia piersią zapotrzebowanie organizmu na wodę znacząco wzrasta. Długie okresy niedoboru mogą prowadzić do odwodnienia, a to prosta droga do powstania poważnych problemów zdrowotnych. Zgodnie z zaleceniami, kobieta w okresie laktacji powinna wypijać od 2300 do 2500 ml płynów.
Masz problem z pamiętaniem o piciu wody? Wypróbuj aplikację na telefon, która będzie regularnie przypominać ci o tym, że powinnaś sięgnąć po szklankę napoju.
Zwiększ dawkę żelaza i wapnia
Ze względu na korzystny wpływ żelaza i wapnia na rozwój dziecka, wprowadź te składniki do diety w postaci naturalnej lub jako suplementy diety.
Żelazo bierze udział w rozwoju poznawczym dziecka, wspomaga działanie układu odpornościowego oraz wzmaga wytwarzanie czerwonych krwinek. Niedobory żelaza obniżają sprawność intelektualną dziecka oraz opóźniają jego rozwój poznawczy.
Natomiast wapń odgrywa kluczową rolę w procesie rozwoju kości i zębów, a jego niedobór może spowodować krzywicę, osteoporozę, a także narażać dziecko na złamania kości.
Włącz do diety pełnowartościowe zboża
Zboża są podstawą zdrowej diety człowieka. Dostarczają błonnik oraz niezbędne witaminy i minerały, a zawarte w nich węglowodany stanowią główne paliwo dla organizmu. Mamom karmiących zaleca się m.in. pełnoziarniste mąki (razowe lub żytnie), makarony (np. z mąki gryczanej lub jaglanej), płatki owsiane lub jaglane.
Spożywanie produktów bogatych w błonnik poprawia pracę układu trawiennego i ułatwia wypróżnianie, co jest znaczące zwłaszcza w trakcie połogu.
Postaw na składniki, które wspomogą laktację
Każda młoda mama martwi się, czy ma wystarczająco dużo pokarmu do wykarmienia swojego dziecka. Aby uniknąć problemów z laktacją, dieta matki karmiącej w pierwszym miesiącu i kolejnych (aż do zakończenia karmienia) powinna być wzbogacona o produkty zawierające słód jęczmienny. Naukowcy dowodzą, że zawarty w słodzie beta-glukan pobudza produkcję prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za laktację.
Z pomocą przychodzą specjalne preparaty prolaktacyjne, np. Femaltiker®. Badania obserwacyjne wykazują, że regularne stosowanie preparatu (2 saszetki na dobę przez 14 dni) zwiększa ilość odciąganego pokarmu, wydłuża czas aktywnego połykania mleka oraz potęguje dobowe przyrosty masy dziecka[1].
Dieta matki karmiącej w pierwszym miesiącu życia dziecka wcale nie odbiega od tej prowadzonej w kolejnych okresach. Twoją rolą jest tylko zdrowe odżywianie na podstawie dobrze zbilansowanej diety. Z resztą poradzi sobie organizm, który dostosuje skład pokarmu do aktualnego zapotrzebowania noworodka, a potem – niemowlęcia.
[1] https://femaltiker.pl/femaltiker/femaltiker; Breastfeeding Medicine 2016; 11920: A74-5