Czym różni się american whiskey od jej europejskiego odpowiednika?

Whisky to jeden z najbardziej rozpoznawalnych trunków na całym świecie. Istnieje kilka regionów, które zajmują się produkcją tego trunku na szeroką skalę. Takimi ośrodkami jest chociażby Europa czy Ameryka. Co wyróżnia produkty z każdego z tych miejsc?

Europejska whisky, czyli jaka?

Ojczyzną whisky jest bez wątpienia Europa. Za jej produkcję odpowiadają iryjscy mnisi. To właśnie oni już w VII wieku zajmowali się produkcją „wody życia”. Do jej produkcji wykorzystywali produkty fermentacji owoców, które stosowano w celach leczniczych. Napój ten miał łagodzić bóle głowy i inne dolegliwości, takie jak chociażby ospa. Z czasem zaczęły pojawiać się produkty bardziej przypominające współczesną whisky. Do ich produkcji stosowano słód jęczmienny. Przemysł rozkwitał zarówno w Irlandii, jak i Szkocji. Whisky stała się napojem elit i była obecna na stołach wszelkich ważnych osobistości.  Do produkcji, oprócz słodu, wykorzystuje się wodę oraz drożdże. Trunek leżakuje w używanych, dębowych beczkach przez okres co najmniej trzech lat. Zacier szkockiej whisky jest dodatkowo suszony w torfowym dymie, co nadaje mu charakterystycznego aromatu i smaku. Wpływ na to ma także lokalizacja destylarni, w której jest wytwarzana. Jeśli będzie zlokalizowana w pobliżu torfowisk, to w jej smaku będzie wyczuwalny torf. Destylarnie położone w regionach o łagodnym klimacie zaś dodadzą trunkowi nuty kwiatowo-owocowej.

American whiskey – czym się wyróżnia?

Whisky w Ameryce pojawiło się dzięki imigrantom z Irlandii i Szkocji. To oni przywieźli ze sobą recepturę, dopasowując ją do panujących warunków naturalnych. Najważniejszą zmianą było zastąpienie jęczmienia kukurydzą. Jej zawartość w poszczególnej odmianie wynosi nawet od 50% do 70%. American whiskey leżakuje nie w używanych, a nowych, dębowych beczkach. Są one także dodatkowo opalane od środka, dzięki czemu uzyskuje się charakterystyczny, dębowy aromat. Amerykanie wyspecjalizowali się w produkcji dwóch rodzajów american whiskey. Co ciekawe, destylarnie obu produktów znajdują się w sąsiadujących ze sobą stanach. Burbon produkuje się w Kentucky. Ta american whiskey składa się co najmniej w 50% z kukurydzy. Producenci produkują jednak whiskey, w którym zawartość kukurydzy wynosi nawet 70%. Burbon po destylacji nie może mieć więcej niż 80% czystego alkoholu. Trunek leżakuje w beczkach przez co najmniej dwa lata. Sprawdź tutaj, jakie europejskie i amerykańskie alkohole oferuje jeden z krajowych dostawców https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanska-bourbon. Stolicą american whiskey jest Kentucky. To tutaj nie tylko produkuje się 95% światowej produkcji, ale także odbywa się doroczny Bourbon Festival.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here