lombard

Zbieranie różnego rodzaju przedmiotów i tworzenie własnych, autorskich kolekcji to bardzo popularne hobby. Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów są przedmioty unikalne, niedostępne w zwykłych sklepach, o szczególnej wartości materialnej lub historycznej. Znaleźć je można między innymi w lombardach.

Czym są przedmioty kolekcjonerskie?

To przede wszystkim monety oraz banknoty wycofane z obiegu albo wypuszczone w specjalnych seriach kolekcjonerskich. Do tej kategorii zaliczają się także znaczki pocztowe, ostemplowane koperty, wartościowe materiały piśmienne, pamiątki wojenne, znaleziska historyczne albo archeologiczne, ale w potocznym rozumieniu przedmiotem kolekcjonerskim może być w zasadzie wszystko, łącznie z puszkami po napojach czy naklejkami z gazet.

Oczywiście nie wszystkie kolekcjonowane przedmioty mają taką samą wartość, ta zresztą może się szybko zmienić i jakaś rzecz początkowo bardzo tania, po krótkim czasie okazuje się być bezcenna dla wielu zbieraczy. Generalnie najwięcej warte są przedmioty, które ciężko dostać w normalnej sprzedaży, dzieła sztuki oraz antyki.

Gdzie szukać oryginalnych okazów?

Raczej nie w sklepach. Dobrym miejscem dla łowców okazji są bazary, giełdy rzeczy używanych, serwisy aukcyjne oraz właśnie lombardy. Te ostatnie są o tyle bezpieczne, że przedmioty, które do lombardu trafiły, zostały przed wystawieniem na sprzedaż dokładnie sprawdzone, jest więc pewność, że to nie jest przedmiot pochodzący z przestępstwa albo jego posiadanie jest w Polsce nielegalne.

Lombardy dokonują wyceny przedmiotów kolekcjonerskich na podstawie opinii rzeczoznawcy i z reguły jest to cena zbliżona faktycznej wartości danej rzeczy, choć całkiem często zdarzają się kolekcjonerskie perełki, znacznie tańsze niż podobne oferty dostępne w innych miejscach.

Czy to może być dobra inwestycja?

Przedmioty kolekcjonerskie, dostępne między innymi na www.lombardexpres.pl, można kupować również w celach inwestycyjnych. Monety od dawna uchodzą za dobrą lokatę kapitału, tak samo dzieła sztuki, antyki czy zabytkowa biżuteria. Na unikalnych przedmiotach da się całkiem sporo zarobić, trzeba jednak mieć rozeznanie na rynku i wiedzieć, czego konkretnie poszukują kolekcjonerzy i jakie rzeczy szybko zyskują na wartości.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here