Czy kształt dywanu ma wpływ na wygląd pomieszczenia, w którym się znajduje

Decydując się na dywan w mieszkaniu dobrze jest przemyśleć wiele szczegółów. Oprócz gatunku runa, barwy dywanu istotne znaczenie ma jego wielkość, a nawet kształt. Źle dopasowany dywan nie tylko nie spełni swojej funkcji, ale może psuć wygląd pomieszczenia, w który zostanie umieszczony. Jaki kształt dywanu najlepiej wybrać do salonu, sypialni lub kuchni? Podpowiadamy kilka pomysłów.

Najpopularniejsze kształty dywanu

Kształt dywanu może przyjmować wiele różnych form i rozmiarów, w zależności od stylu i wzoru. Dywany mogą być prostokątne, kwadratowe, okrągłe, owalne, trójkątne lub nieregularne w kształcie. Mogą też mieć różne rozmiary, od małych, dekoracyjnych do dużych, pokrywających całą podłogę. Każdy z tych czynników wpływa na cenę dywanu. Do większości pomieszczeń pasuje dywan w kształcie prostokąta. Jeśli w pomieszczeniu chce się dodać przytulności to najlepszy będzie dywan okrągły. Z kolei kwadratowy dywan pasuje głównie do pomieszczeń o symetrycznym układzie mebli. Nietypowy owalny kształt dywanu dodaje elegancji i stylu do pomieszczenia, w którym się znajduje. W pomieszczeniach o nieregularnym kształcie, interesujący klimat wizualny, może wprowadzić dywan w kształcie sześciokąta. Do pokoików dziecięcych chętnie wybierane są dywany ze sklepu internetowego kochamydywany.pl o przyjemnych dla oka nieregularnych kształtach, takich jak zwierzątka, gwiazdki, chmurki, liście lub serduszka.

Rozmiar i kształt dywanu do salonu

Kształt dywanu do salonu zależy od rozmiaru pokoju, układu mebli, stylu dekoracji oraz gustu właściciela. Najczęściej wybieranym kształtem dywanu do salonu jest dywan prostokątny. Wynika to z faktu, że kształt ten jest uniwersalny i pasuje do większości pomieszczeń, w tym do salonu. Może być dobrze dopasowany do mebli, takich jak kanapa i fotele, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej uporządkowane. Ponadto, prostokątny dywan może być używany w pomieszczeniach zarówno dużych, jak i małych. Bez względu na kształt dywanu, przed zakupem należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie i dostosować rozmiar dywanu do rozmiaru pomieszczenia oraz układu mebli.

Co będzie najlepsze na podłogę w sypialni?

Kształt dywanu do sypialni również zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar pomieszczenia, układ mebli, łóżka oraz styl wnętrzarski. Doświadczenie pokazuje że do sypialni najchętniej wybiera się dywan prostokątny lub okrągły. Prostokątny dywan pasuje do większości sypialni i może być łatwo dopasowany do łóżka i innych mebli. Jest to doskonały wybór, jeśli sypialnia urządzona jest w klasycznym lub tradycyjnym stylu. Okrągły dywan jest dobrym wyborem, do sypialni w nowoczesnym lub eklektycznym stylu. Duży okrągły dywan umieszczony pod łóżkiem lub przy łóżku stanowi uzupełnienie dekoracji sypialni. Inne kształty, takie jak kwadrat czy sześciokąt, mogą być również odpowiednie do sypialni, jeśli dobrze dopasujemy je do stylu dekoracji i układu mebli oraz do rozmiaru pomieszczenia. Dywan powinien być umieszczony w taki sposób, aby stanowił dekoracyjny akcent i jednocześnie był funkcjonalnym elementem sypialni. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym, które nie wymaga zastanawiania się nad właściwym kształtem dywanu jest użycie wysokiej jakości wykładziny dywanowej ze sklepu Dywany Witek. Sypialnia jest miejscem rzadko odwiedzanym przez osoby postronne, można więc zdecydować się nawet na jasny kolor wykładziny, która rozjaśni pokój.

Czy dywan do kuchni jest funkcjonalnym rozwiązaniem?

Niektórzy decydują się na dywan w kuchni, ponieważ oprócz względów dekoracyjnych, chroni on podłogę przed zabrudzeniami i wodą. W kuchni najlepiej wybierać dywany o kształcie prostokątna, kwadratu lub chodniki dywanowe. Kształt prostokątny jest bardziej popularny, ponieważ zapewnia lepsze dopasowanie do podłogi, umożliwia swobodne poruszanie się po kuchni oraz podkreśli kuchenny styl i uzupełni aranżację. Szczególnie w mieszkaniach, w których kuchnia połączona jest z jadalnią dywan prostokątny będzie idealnym rozwiązaniem pod stół i krzesła. Z kolei, kształt kwadratowy będzie odpowiedni do niewielkiej lub wąskiej kuchni W kuchniach z wyspą kuchenną lub jadalnią część osób, żeby stworzyć nietuzinkową aranżację, wybiera niewielki prostokątny dywan lub łatwy do wrzucenia do pralki chodnik dywanowy. Nie zaleca się używania do części kuchennej dywanów o niestandardowych kształtach, takich jak okrągły, w kształcie liścia czy serca. Mogą one w nieoczekiwanej chwili się podwinąć i stanowić zagrożenie dla domowników.

Jaki dywan do łazienki?

W łazience najlepiej unikać tradycyjnych dywanów i wybierać specjalne dywany łazienkowe. Te dywany najczęściej wykonane są z materiałów, które są odporne na wilgoć, grzyby i pleśń, a także są łatwe do czyszczenia oraz mają właściwości szybkoschnące. Jeśli jednak nadal chcesz użyć tradycyjnego dywanu w łazience, to najlepiej wybrać dywan w kształcie prostokąta lub kwadratu. W ten sposób dywan będzie pasował do kształtu łazienki i można go łatwo umieścić przed wanną, pod prysznicem lub przy umywalce. Dla bezpieczeństwa swojego i domowników, bez względu na wybrany kształt, dobrze jest zadbać o matę antypoślizgową pod dywan.

Wpływ kształtu dywanu na jego cenę

Cena dywanu zależy przede wszystkim od jego rozmiaru, materiału, jakości wykonania oraz wzoru. Kształt dywanu również może mieć wpływ na jego cenę. Dywany w nietypowych kształtach mogą być droższe niż dywany prostokątne lub kwadratowe o podobnej wielkości. Wynika to z faktu, że niestandardowy kształt wymaga bardziej skomplikowanego procesu produkcji i jest trudniejszy do wykonania, co zwiększa koszty produkcji dywanu. Jednak cena dywanu zależy przede wszystkim od materiału, z którego jest on wykonany. Dywany z naturalnych włókien, takich jak wełna czy jedwab, są zazwyczaj droższe niż dywany wykonane z syntetycznych włókien, takich jak nylon czy poliester. Na cenę dywanu ma również wpływ gęstość i grubość włosia oraz jakość wykończenia.

Przed zakupem dywanu dobrze jest dokładnie wyliczyć wielkość pomieszczenia, przeanalizować układ mebli i spróbować zastanowić się jaki kolor, rodzaj i kształt dywanu byłby dla nas najlepszą opcją. Przemyślany wybór sprawi, że nie będziemy żałować decyzji związanej z zakupem dywanu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here