Cięcie laserowe

0
1190

Cięcie laserowe to technika cięcia elementów z blachy charakteryzująca się tym, że jej źródłem energii jest laser, który skupia światło na powierzchni roboczej. Aby móc obrobić cięty materiał, konieczne jest dostarczenie gazu pod ciśnieniem, takiego jak tlen, azot lub argon. Nadaje się szczególnie do wstępnego cięcia i odcinania nadmiaru materiału i może tworzyć skomplikowane kontury na częściach. Wśród głównych zalet tego typu produkcji części można wymienić brak konieczności posiadania wykrojników oraz możliwość korekty. Kolejną zaletą jest to, że napęd jest zrobotyzowany w celu utrzymania stałej odległości między elektrodą a zewnętrzną powierzchnią części.

Aby podkreślić niekorzystne punkty, można wspomnieć, że procedura ta wymaga dużych inwestycji w maszyny, a im więcej materiału przewodzącego ciepło, tym trudniej będzie go ciąć. Laser oddziałuje termicznie na metal, ale jeśli podziałka jest prawidłowa, nie pozostawia zadziorów. Preferuje się, aby przedmioty były matowe i niepolerowane, ponieważ mniej odbijają. Najczęściej spotykane grubości wahają się od 0,5 do 6 mm dla stali i aluminium. Najczęstsze moce dla tej metody wahają się od 3000 do 5000 W.

Cięcie laserem

Cięcie wiązką laserową to proces cięcia termicznego, który wykorzystuje wysoce zlokalizowane topienie lub odparowanie do cięcia metalu ciepłem spójnej wiązki światła, zwykle wspomaganego gazem pod wysokim ciśnieniem. Gaz wspomagający jest używany do usuwania stopionych i ulatniających się materiałów ze ścieżki wiązki laserowej. Materiały metalowe i niemetaliczne można ciąć za pomocą wiązki laserowej. Wiązka wyjściowa często pulsuje z bardzo wysokimi mocami szczytowymi w procesie cięcia, zwiększając prędkość propagacji operacji cięcia. Firma Konstalmet to propozycja cięcia laserowego i nie tylko.

Cięcia laserowe wykonywane przy użyciu zmechanizowanego sprzętu zapewniają wysoce powtarzalne wyniki przy wąskich szerokościach szczelin, minimalnych strefach wpływu ciepła i praktycznie bez zniekształceń. Cięcie laserem z gratowaniem detali, w którym wiązka lasera o mniejszej intensywności niż w konwencjonalnym cięciu laserowym jest kierowana na zadziory przedmiotu obrabianego. Metoda wykorzystuje laser stworzony przez generator laserowy i tym samym podobny do procesów stosowanych przy obróbce laserowej. Różnica polega głównie na tym, że intensywność wiązki laserowej w tej metodzie jest nieco mniejsza, aby zmniejszyć ryzyko powstawania nowych zadziorów w wyniku wytwarzania ciepła. Ognisko znajduje się również nieco nad powierzchnią, aby zapewnić szerszą wiązkę w miejscu uderzenia. Wiązka lasera skierowana jest w kierunku zadziorów obrabianego przedmiotu tak, aby zostały one przepalone dzięki intensywności lasera. Proces jest elastyczny, łatwy do zautomatyzowania i oferuje wysokie prędkości cięcia przy doskonałej jakości, ponieważ laser może obsługiwać bardzo złożone profile cięcia o bardzo małych promieniach krzywizny. Ponadto jest to czysta technologia, nie zanieczyszcza środowiska ani nie wykorzystuje chemikaliów. Koszty sprzętu są wysokie, ale spadają, ponieważ technologia rezonatorów staje się coraz mniej kosztowna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here