Chrzest Święty

Sakramentem, który rozpoczyna drogę człowieka po ścieżce Jezusa Chrystusa, jest Chrzest Święty. W naszym kraju, gdzie większość religijną stanowią katolicy, jest to ceremonia na porządku dziennym. Rodzice starają się, aby odbył się jak najszybciej po narodzinach. W ten sposób zmywa się grzech pierworodny z dziecka i jednocześnie staje się ono pełnoprawnym dzieckiem bożym. Sprawdź, jak przygotować się poprawnie do Chrztu i o czym nie można zapomnieć!

Wizyta w kancelarii parafialnej i szereg formalności

Zanim zaczniemy organizować przyjęcie i myśleć o zapraszaniu najbliższej rodziny, musimy wpierw udać się do kancelarii parafialnej, aby załatwić wszelkie formalności. Ksiądz potrzebował będzie aktu urodzenia dziecka, aktu ślubu rodziców oraz zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych o tym, że mają za sobą wszelkie potrzebne sakramenty oraz nie żyją w nieformalnych związkach.  Do kancelarii najlepiej udać się ok. miesiąc przed planowaną uroczystością.

Rodzice chrzestni – jacy powinni być?

Wybór rodziców chrzestnych to nie jest łatwe zadanie. Ksiądz proboszcz również nie zgodzi się na przypadkowe osoby. Przede wszystkim osoby, które chcą zostać rodzicami chrzestnymi, muszą być katolikami praktykującymi. Ponadto taka osoba musi mieć za sobą sakrament bierzmowania. W naszym kraju rodzicami chrzestnymi zostają najczęściej członkowie rodzin, dość bliscy, jak np. brat, siostra, ewentualnie kuzynowie. Potencjalny rodzic chrzestny nie może pozostawiać w związku niesakramentalnym. Z pewnością nie pomoże tutaj mieszkanie z partnerem, z którym nie ma się ślubu.

Niektóre parafie wymagają, aby rodzice chrzestni odbyli przez ceremonią specjalne nauki, które wprowadzą ich w tę funkcję. Jak wiadomo, rodzic chrzestny ma pomagać dziecku w podążaniu drogą chrześcijaństwa oraz wspomagać rodziców w wychowaniu pociechy na katolika.

Zadbaj o ubrania oraz przyjęcie po ceremonii

Jeśli planowane jest niewielkie przyjęcie po udzieleniu sakramentu, warto o tym poinformować najbliższych członków rodziny. Z pewnością w takim przyjęciu powinni uczestniczyć dziadkowie malucha oraz najbliżsi wujkowie czy ciocie. Jeśli obiad ma odbyć się w domu rodzinnym, warto wspomóc się bliską osobą, która zajęłaby się gotowaniem na czas samej ceremonii. Dla niektórych znacznie wygodniejsza jest standardowa restauracja. Obiad z tej okazji wcale nie musi być bardzo wystawny, jego zadaniem jest zebranie najbliższych członków rodziny w jednym miejscu.

Zanim nadejdzie dzień Chrztu, należy zadbać również o odpowiedni ubiór rodziców, jak i samego malucha. Ubranka do chrztu https://mkmaryla.pl/10-ubranka-chrzcielne obecnie to szeroki wybór. Możemy znaleźć eleganckie i wystawne suknie dla dziewczynek, jak i nietuzinkowe ubranka przypominające garnitury dla chłopców. Dodatki są równie ważne. Dziewczynki pięknie prezentują się w kwiatowych opaskach w kolorze białym lub różowym, natomiast chłopcy mogą pochwalić się muchą lub niewielkim krawatem i eleganckim sweterkiem narzuconym na wierzch. Rodzice również powinni prezentować się elegancko, stosownie do okazji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here