Jak wykorzystać tkaniny wodoodporne?

0
2045

Moda na rzeczy DIY (Do it yourself – Zrób to sam) utrzymuje się od paru lat, a ostatnio szczególnie popularne stało się szycie. Wiele osób posiada maszyny do szycia, na których tworzy projekty dla siebie, znajomych lub na sprzedaż. W zależności od stopnia zaawansowania umiejętności szwalniczych można sięgać po coraz ciekawsze i bardziej zróżnicowane tkaniny. Przykładowo wyjątkowe wyroby dekoracyjne można wykonać z tkaniny wodoodpornej powszechnie stosowanej na skalę komercyjną, ale odpowiednią również do szycia w domu. Jak wykorzystać materiał wodoodporny?

Co to jest tkanina wodoodporna?

Tkanina wodoodporna to materiał o wyjątkowych właściwościach, które przekładają się na praktyczność i funkcjonalność uszytych z niej rzeczy. Otóż tkaniny wodoodporne charakteryzuje specjalna hydrofobowa powłoka, która odpycha wodę. Najczęściej podstawę tkaniny wodoodpornej stanowi tkanina poliestrowa powlekana PVC (polichlorek winylu) lub PU (poliuretan) – przykłady tkanin wodoodpornych można znaleźć w Hurtowni Vermont z Łodzi: http://www.vermont.com.pl/pl/product/1/tkaniny-wodoodporne. Zazwyczaj warstwa wodoodporna nakładana jest po jednej stronie materiału. Ta wodoodporna powłoka poza wodą chroni również przed zabrudzeniami, a więc gotowe produkty uszyte z tkaniny wodoodpornej są też plamoodporne. Ponadto tkaniny powlekane PVC lub PU łatwo się czyści i szybko suszy. Są one też bardzo wytrzymałe na przetarcia, rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne. Jednak należy uważać na środki chemiczne lub rozpuszczalniki, które mogą zniszczyć strukturę materiału lub negatywnie wpływać na jego właściwości.

Co więcej tkaniny wodoodporne występują w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu nie ograniczają kreatywności szwaczki lub projektanta.

Co można uszyć z tkaniny powlekanej PU lub PVC?

Tkaniny wodoodporne mogą mieć różną grubość i sztywność, przez co ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Bywa, że cały produkt jest wykonany z materiału wodoszczelnego, a czasem są to tylko elementy. Niemniej jednak najczęściej materiał wodoodporny wykorzystuje się do szycia produktów takich jak:

  • w branży odzieżowej: kurtki wodoodporne, czapki i kapelusze wodoodporne, odzież sportowa
  • w branży obuwniczej: elementy cholewek obuwia
  • w branży turystycznej: namioty, plecaki, śpiwory, pokrowiec na plecak lub inny bagaż, pokrowiec na sprzęt wędkarski lub sportowy, sakwy rowerowe
  • w branży kaletniczej: torebki, portfele, nerki, walizki, paski, kosmetyczki, organizery, piórniki
  • akcesoria dla dzieci: wózki dziecięce, śliniaki, płaszcze przeciwdeszczowe, śpiworek do wózka, torebka do wózka dziecięcego, obicia krzesełek do karmienia
  • legowiska dla zwierząt, ubranka dla zwierząt
  • obrusy, bieżniki, podkładki pod talerze, fartuchy kuchenne
  • obicie mebli ogrodowych, wodoodporne poduszki, pufy i materace do ogrodu
  • wodoodporne obicie mebli tapicerowanych.

Jak uszyć coś z tkaniny powlekanej?

Jak widać tkaniny powlekane mogą mieć zastosowanie jako tkaniny kaletnicze, obiciowe, odzieżowe i obuwnicze. Na skalę masową szycie odbywa się na profesjonalnych maszynach, a w warunkach domowych wystarczająca będzie zwykła maszyna lub szycie ręczne. Jednak realizując dany projekt trzeba pamiętać o technice szycia i zabezpieczeniu miejsca łączenia elementów, np. taśmą do uszczelniania szwów oraz stosowaniu odpowiednich nici, np. nylonowych, aby gotowy produkt był w pełni wodoodporny. Jakość użytych materiałów również ma duże znaczenie, dlatego najlepszym miejscem zakupu materiału wodoodpornego będzie dobrze zaopatrzona hurtownia tkanin.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here