bank

Instytucje parabankowe w naszym kraju to instytucje, które wykonują działalność depozytowa jako działalność podstawową, świadczącą usługi związane z bankowością. Parabanki nie podlegają jednak prawo bankowe mu, nadzorowi finansowemu i systemowi gwarantowania depozytów. To prywatne firmy, które działają na podstawie Kodeksu Prawa Cywilnego. 

Przeczytaj też: http://ventureday.pl/parabanki-co-musisz-o-nich-wiedziec/ 

Parabanki – jakie instytucje się do nich zaliczają? 

Zaliczają się do nich wszystkie instytucje udzielające pożyczki pieniężne lub oferujące inwestycje kapitałowe. Do parabanku w naszym kraju należałoby więc zaliczyć: Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, kartę krajową, instytucje pieniądza elektronicznego, krajowe instytucje płatniczy, biura obsługi płatniczych lub pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe. 

Czym parabanki różnią się od banków tradycyjnych? 

Różnice pomiędzy tymi dwoma instytucjami widoczne są już na pierwszy rzut oka. Inwestycje bankowe podlegają ścisłym u nadzorowi bankowemu oraz w wypadku niewypłacalności możemy liczyć na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, parabanki w Polsce, chociaż są przedsiębiorstwami finansowymi nie podlegają kontroli. 

Sporą różnicę, którą odczuwają przede wszystkim klienci jest oprocentowanie oraz stopa zwrotu. Biorąc pożyczkę w parabanku musimy liczyć się z wyższym oprocentowaniem, niż w banku. W parabankach opłaty dodatkowe z zasady są znacznie wyższe oraz często płacimy zaświadczenie takie jak na przykład obsługa klienta itp. Formalności w przypadku parabanków są zredukowane do zbędnego minimum, co jest korzystnym rozwiązaniem dla klientów. 

Za i przeciw korzystania z usług parabanków 

Korzystanie z usług takich instytucji posiada zarówno wady jak i zalety. Kiedy mamy możliwość uzyskania kredytu w banku, możemy łatwo zaciągnąć pożyczkę w parabanku. Jeżeli jednak będziemy mieli problemy ze spłatą zadłużenia, może skończyć się tak, że zaciągniętego 1000 zł kredytu będziemy musieli spłacić łącznie nawet 2500 zł. Właśnie dlatego należy zastanowić się, czy warto korzystać jest z takich usług. To niewątpliwych zalet należy wymienić wysokie oprocentowanie lokat, ale zanim idzie wysokie oprocentowanie pożyczek. Dlatego też w ramach korzystania z usług różnego rodzaju parabanków warto jest wiedzieć w jaki sposób się z nimi obchodzić. 

Zobacz też: http://www.portucale.pl/kredyt-konsolidacyjny-czym-jest-i-jak-go-wybrac/ 

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here