Jak reagować na złe wyniki w nauce naszych dzieci? 5 porad dobrego rodzica

Problemy w nauce mogą pojawić się na każdym etapie edukacji szkolnej. Ich przyczyny mogą być różne, jednak zawsze trzeba próbować pomóc dziecku i motywować go do osiągania lepszych wyników. Nie zawsze jest to proste, ale nigdy nie jest to niemożliwe. Zobacz, jak zachęcić dziecko do nauki.

1. Poświęć dziecku czas

         Jeśli dziecko ma problemy w nauce, trzeba poświęcić mu swój czas
i pomóc w jak najszybszym nadrobieniu zaległości. Często dzieci nie chcą usiąść do lekcji, ponieważ nie potrafią samodzielnie odrobić zadanego ćwiczenia. Warto wtedy sprawdzić, czy dziecko nie potrzebuje naszej pomocy.

         Jeśli maluch ma problem z liczeniem lub czytaniem, należy poćwiczyć wspólnie, podkreślając jednocześnie i chwaląc każde działanie, które dziecko wykona samodzielnie.

         Nie chodzi o to, by wyręczać dziecko w odrabianiu lekcji, to mogłoby pogłębić jego problemy w nauce. Zadanie rodzica polega na wsparciu i pomocy, w sytuacji, gdy ta pomoc jest potrzebna.

         Przed kartkówką lub sprawdzianem również warto poświęcić czas dziecku, by powtórzyć wspólnie materiał i sprawdzić stan przyswojonej wiedzy. Szukanie razem ciekawostek w książkach lub Internecie na temat materiału, który będzie na kartkówce także będzie świetnym pomysłem na utrwalenie wiadomości, a dodatkowo pozwoli dziecku na inną, luźniejszą formę nauki.

2. Ustal stałe pory nauki

         Złe wyniki w nauce mogą być powodem braku organizacji dnia dziecka. Jeśli po szkole ma ono czas wolny, który ma samodzielnie podzielić na zabawę i naukę, to może się okazać, że na odrabianie lekcji i powtórzenie materiału będzie go za mało lub w ogóle go nie zostanie, bo zabawa okazała się ważniejsza i bardziej interesująca. Dziecko, zwłaszcza małe, nie potrafi samodzielnie wydzielić czasu na naukę, dlatego to rodzic powinien określić czas na zabawę i odpoczynek oraz na obowiązki związane z lekcjami.

Dzieci szybko przyzwyczajają się do systematyczności. Jeśli ustalisz stałe pory nauki, to dziecku będzie łatwiej zmotywować się, by usiąść do lekcji. Nauczy się ono, że każdego dnia, musi poświęcić określoną ilość czasu na odrobienie lekcji i utrwalenie materiału. Ważne, by wiedziało, że w tym czasie musi odłożyć zabawki i zająć się tylko lekcjami.

Polecamy artykuł: Jak zachęcić dziecko do nauki

3. Nie krytykuj i nie porównuj do innych dzieci

         Dużym błędem rodziców jest porównywanie dziecka do innych uczniów, którzy lepiej radzą sobie z nauką. To nie zmotywuje go do poprawienia ocen, tylko pogorszy sytuację. Dziecko będzie czuło się gorsze i słabsze od innych, może pomyśleć, że po prostu nie jest w stanie dorównać piątkowym uczniom i w ogóle przestanie się starać.

         Krzyk i awantury z powodu złych ocen również nie poprawią sytuacji. Zdecydowanie lepsze efekty da spokojna rozmowa i znalezienie źródła problemu. Pamiętaj, że nie zawsze jest to lenistwo dziecka i brak chęci do nauki, czasem problem może leżeć o wiele głębiej.

4. Motywuj i zachęcaj

         Każdą dobrą ocenę i wszystkie postępy w nauce trzeba zauważać i chwalić. Ważne, by dziecko wiedziało, że doceniasz jego starania i widzisz wypracowane rezultaty. Podkreślaj, że ciężka praca zawsze przynosi efekty, które dają wiele satysfakcji.

         Wytłumacz dziecku, jaki wpływ ma zdobycie wykształcenia na jego dorosłe życie, a jakie konsekwencje wiążą się z rezygnacją z nauki. Dziecko powinno wiedzieć, że aby móc wykonywać wymarzony zawód, musi zdobyć wiedzę i doświadczenie, a bez nauki jest to niemożliwe.

         Pokaż dziecku, jak fascynujące mogą być informacje zdobyte w szkole. Każda dziedzina wiedzy może być interesująca, jeśli tylko będziemy potrafili zaciekawić nią dziecko. Obejrzyjcie wspólnie film o zagadkach historii, zróbcie wspólnie prosty eksperyment, wybierzcie się na spacer, by przyjrzeć się otaczającej was przyrodzie.

5. Zamień naukę w zabawę

         Pokaż dziecku, że można uczyć się także poprzez zabawę. Wybieraj zabawki, gry planszowe, rebusy, quizy i zagadki, które dodatkowo pomogą dziecku przyswoić wiedzę z zasad ortografii, tabliczki mnożenia, wiedzy
z historii czy geografii, jak:

  • „scrabble”
  • globus interaktywny
  • tablet edukacyjny
  • gra planszowa „sylaby”
  • „literkowy wyścig”
  • „puzzle ortograficzne”.

To może być wspaniały czas spędzony razem, który będzie miał dodatkowe korzyści w postaci zdobytej wiedzy i ciekawych informacji.

Warto zajrzeć: blog dla mam supermamy.limango.pl – porady i wskazówki dla rodziców

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here