Chociaż ciąża jest pięknym okresem oczekiwania na narodziny dziecka, ten wyjątkowy moment może uprzykrzyć wiele dolegliwości. Jedną z nich jest zgaga w ciąży – mało przyjemne uczucie pieczenia w przełyku. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić w sposób całkowicie naturalny.
Zgaga w ciąży jest niegroźną, ale niekomfortową dolegliwością. U wielu kobiet pojawia się już na samym początku i ciągnie się aż do terminu porodu – wszystko za sprawą rosnącego poziomu progesteronu oraz stale powiększającej się macicy, która uciska żołądek.
Jak powstaje zgaga w ciąży?
Rosnący poziom progesteronu przyczynia się do rozluźnienia mięśni gładkich przewodu pokarmowego. W efekcie dolny zwieracz, który odpowiada za zamykanie ujścia przełyku do żołądka, ulega osłabieniu. Z drugiej strony stale powiększający się płód i rosnąca macica z tygodnia na tydzień uciskają żołądek, czego konsekwencją jest wypychanie treści żołądkowej. Słaby zwieracz nie jest w stanie utrzymać treści żołądkowej, która cofa się do przełyku. Objawia się to dyskomfortem w przełyku.
Sposoby na zgagę w ciąży
Jeśli chcesz pokonać zgagę w ciąży, stosowanie powszechnie dostępnych leków nie jest wskazane. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po naturalne metody.
1. Garść migdałów
Migdały potrafią skutecznie wyeliminować dyskomfort spowodowany zgagą. Mają odczyn zasadowy, dzięki czemu neutralizują kwasy żołądkowe.
Kilka migdałów warto mieć zawsze pod ręką – na wypadek, gdyby dopadła Cię zgaga.
2. Kisiel z mielonych nasion lnu
W walce ze zgagą nieocenioną pomocą jest domowy kisiel z mielonych nasion lnu. Przygotujesz go w prosty sposób: 2 łyżki zmielonych nasion zalej wrzątkiem. Wypij po ostudzeniu.
3. Koktajle z warzyw
Aby złagodzić kwaśny posmak treści żołądkowej i wyeliminować uczucie pieczenia w przełyku, sięgnij po warzywny koktajl. Przyrządź go z dowolnych produktów – ważne jednak, by były to warzywa o odczynie zasadowym, np. buraki, ogórki, marchew.
4. Korzeń imbiru
Ze zgagą w ciąży pomoże uporać się imbir. Sięgnij po niego w dowolnej postaci – możesz go żuć, dodać do domowych wypieków lub wytrawnych potraw. Warunek jest tylko jeden – nie możesz mieć nadciśnienia.
5. Ocet jabłkowy z miodem
Dobrym pomysłem na walkę ze zgagą może być napój przygotowany na bazie octu jabłkowego z miodem.
Do szklanki wody dodaj po jednej łyżeczce miodu i octu – sięgnij po napój w momencie wystąpienia pierwszych objawów.
Zgaga w ciąży – o czym jeszcze pamiętać?
Aby złagodzić objawy zgagi lub w ogóle do niej nie dopuścić, warto pamiętać o kilku kwestiach:
- jedz mniejsze posiłki, ale częściej,
- unikaj tłustych i ciężkostrawnych posiłków,
- nie przejadaj się,
- zrezygnuj ze słodyczy z dużą zawartością tłuszczu,
- śpij w pozycji, w której głowa jest ułożona nieco wyżej niż tułów.
Jeżeli zgaga jest uciążliwa i nie pomagają domowe sposoby, skontaktuj się z lekarzem ginekologiem.