Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęściej występującym typem NTM. Kiedy wystąpi, nie należy zwlekać z podjęciem działań. Im szybciej je wdrożymy, tym większa szansa na zażegnanie przykrej przypadłości. Czy zmiana codziennych nawyków oraz ćwiczenia wystarczą, aby osiągnąć cel, czy należy sięgnąć po poważniejsze środki?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – charakterystyka problemu

Nietrzymanie moczu, bez względu na typ i przyczynę, objawia się mimowolną mikcją (tj. oddaniem moczu). Jest to przypadłość bardzo uporczywa i krępująca, bo incydent taki może zdarzyć się zawsze i wszędzie, w najbardziej niesprzyjających ku temu okolicznościach, np. podczas spotkania towarzyskiego.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest jednym z kilku typów NTM. I to ono występuje najczęściej, zazwyczaj dotykając kobiety. Zgodnie z nazwą „wysiłkowe”, mimowolne gubienie moczu następuje podczas aktywności fizycznej, wysiłku. Nie musi to być jednak wysiłek bardzo intensywny. Czasem wystarczy kichnąć, zakaszleć czy zaśmiać się lub schylić po torbę z zakupami, aby doszło do przykrego „wypadku”.

Przyczyny wysiłkowego NTM

Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest najczęściej osłabienie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Gdy są one nadmiernie obciążone, zaczynają słabnąć i nie są w stanie efektywnie zaciskać cewki moczowej. Powinny się rozluźniać, pozwalając tym samym na opróżnienie pęcherza, wyłącznie w sytuacji, gdy jesteśmy tego świadomi i gotowi do oddania moczu. Wpływ na złą kondycję mięśni dna miednicy mają między innymi takie czynniki jak nadwaga/otyłość, częste zaparcia, ciąża, poród.

Wysiłkowe NTM a dieta i ćwiczenia

A teraz czas na odpowiedź na pytanie postawione w temacie – czy zmiana nawyków oraz ćwiczenia wystarczą, aby wyeliminować wysiłkowe nietrzymanie moczu? Niestety zawiedzie się ten, kto liczy na rozwianie wątpliwości. Wszystko bowiem zależy od indywidualnego przypadku, w tym m.in. od ogólnego stanu zdrowia, nasilenia dolegliwości, staranności podczas wykonywania ćwiczeń, przestrzegania diety oraz tego, czy rzeczywiście mamy do czynienia z wysiłkowym NTM, czy może np. z typem mieszanym.

Zmiana nawyków na zdrowsze zawsze jest korzystna. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Trudno jednak jednoznacznie ocenić, czy w konkretnym przypadku faktycznie pomoże zażegnać problem, czy np. tylko w mniejszym bądź większym stopniu przyczyni się do jego złagodzenia. Z pewnością trzeba działać wielotorowo.

Należy odstawić napoje alkoholowe i kofeinowe (działają moczopędnie!), zrezygnować z innych używek, wdrożyć lekką dietę i ćwiczenia mięśni dla miednicy. Są to ćwiczenia bardzo proste i szybkie. Nie wymagają poświęcenia dużej ilości czasu w ciągu dnia, ale muszą być wykonywane starannie i regularnie. Ćwiczyć należy codziennie, przez okres co najmniej trzech miesięcy. Dopiero po tym czasie można zauważyć poprawę.

Jeżeli problem nie zanika, nie słabnie lub – co gorsza – w dalszym ciągu się nasila, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Produkty chłonne

Chcąc uniknąć w trakcie leczenia przykrych wpadek i zapewnić sobie maksimum komfortu, warto sięgnąć po specjalistyczne środki chłonne. Są to między innymi takie produkty jak wkładki, podpaski, bielizna chłonna oraz pieluchomajtki.

Stosując je, nadal możemy oddawać się codziennym aktywnościom i przyjemnościom. Nietrzymanie moczu, choć niewątpliwie jest to kłopotliwa dolegliwość, nie musi nas ograniczać, powodować utraty pewności siebie i dobrego samopoczucia!

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here